Zpět na seznam

Náprstník velkokvětý

Digitalis grandiflora

Foto: Náprstník velkokvětý
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 30 cm do 100 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, vlhko, nenáročné
Popis

Náprstník velkokvětý je vytrvalá 30 -100cm vysoká bylina, s válcovitým, šikmým nebo ukousnutým a vícehlavým oddenkem.

V dolní části je lysá, nahoře žláznatě pýřitá, porostlá střídavými listy, z nichž dolejší jsou podlouhle obkopinaté, v krátký řapík zvolna zúžené, prostřední a horní vejčitě kopinaté, zaobleným spodkem přisedlé. Všechny jsou špičaté a nepravidelně mělce pilovité, lysé, jen vespod na žilkách a na okraji trochu pýřité.

Květy jsou složeny v konečný hrozen, zprvu ztažený a kuželovitý, později uvolněný a jednostranný, složený z nících květů. Stopky květní jsou 5 -12mm dlouhé, žláznatě pýřité a vyrůstají z úžlabí čárkovitě kopinatých listenů, jež jsou dvakrát delší než stopky.

Květy jsou složeny z pětidílného kalichu, jehož cípy jsou úzce kopinaté, nestejně velké a žláznatě chlupaté. Koruna je nápadná, 3 -4cm dlouhá, rourkovitě zvonkovitá, s krátkým a nestejně dvoupyským lemem, s krátkým, vykrojeným hořejším pyskem a trochu delším třícípým spodním. Je zbarvena bledě okrově žlutě a uvnitř je hnědě síťkovaná a skvrnitá, zevně jemně žláznatě chlupatá. Tyčinky jsou čtyři, nestejně dlouhé, dvě kratší a dvě delší, jsou přirostlé ke spodku koruny. Semeník se za plodu mění ve vejčitou, dvoupouzdrou, žláznatou a v kalichu zavřenou tobolku, otevírající se dvěma chlopněmi a vysypávající ven mnoho drobných semen.

Rostlina kvete od června do září.

Čeleď:
Scrophulariaceae - krtičníkovité

Výskyt:
Náprstník velkokvětý roste ve světlých lesích a křovinách, na pasekách, z nížin až dost vysoko do hor. Vyskytuje se v Evropě a místy také v Malé Asii.
Nové fotografie rostlin