Zpět na seznam

Náprstník červený

Digitalis purpurea

Detail
Kategorie Dvouletky
Barvy rostliny zelená, bílá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů vykrajované, vejčité, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, hlinité půdy, nenáročné
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny list
Popis

Náprstník červený je dvouletá rostlina. Dvoupouzdré tobolky pukají v době zralosti čtyřmi chlopněmi. V obrysu jsou široce vejčité, na bázi mají velký, pěticípý, vytrvávající kalich. Kalich i tobolka jsou přitiskle chlupaté, světle hnědé. Plod je průměrně 1,5 cm dlouhý a 1 cm široký. Hroznovitá plodenství obsahují průměrně padesát plodů, jeden má asi 250 semen.

Semena jsou drobná, nepravidelného tvaru, v obrysu obdélníkovitá. Na hřbetní straně jsou vypouklá, na břišní plochá s výrazným švem semenným, který vede od pupku na bázi semena k vrcholu. Osemení je jemně síťované, matné, světle až sytě hnědé. Semena jsou dlouhá asi 0,8 mm a široká asi 0,4 mm.

Květy jsou nachové, zřídka bílé, zvonkovité, nící, sestavené do velkých jednostranných hroznů.

Klíční listy jsou přiokrouhlé až široce vejčité, lysé, na konci nepatrně vykrojené, čepele jsou 4 - 5 mm dlouhé, naspodu stažené v ploché řapíky, dlouhé jako polovina čepelí. První listy vyrůstají střídavě v podobě přízemní růžice, jsou oválné, vejčité, zaokrouhlené až tupě špičaté, na okraji nevýrazně chobotnaté až postupně mělce vroubkované, čepele v délce 0 - 15 mm jsou naspodu klínovitě zúžené v plochý řapík v délce asi třetiny až postupně mělce vroubkované, čepele v délce 0 - 15 mm jsou naspodu klínovitě zúžené v plochý řapík v délce asi třetiny čepele. Listy jsou chlupaté, mají zpeřenou žilnatinu, střední žebro je na tubu až kýlnaté.

Čeleď:
Scrophulariaceae – krtičníkovité

Výskyt:
Druh roste na mýtinách, ve světlých lesích.

Množení:
Druh se množí pouze generativně semeny. Plody zrají koncem září, jednotlivé i později, do zimy vysemeňují. Klíční rostliny se objevují od jara do léta. Semena si uchovávají klíčivost až tři roky.

Drobná semena jsou dobře přizpůsobena k rozšiřování větrem a na vhodných stanovištích mohou být unášena i vodou. V některých oblastech se na jejich šíření podílí i člověk.

Použití:
Od 5. století byl tento prudce jedovatý druh znám v léčitelství. Obsahuje srdeční glykosidy, obsažené zejména v listech, které se stále používají v léčitelství i farmaceutickém průmyslu.
Nové fotografie rostlin