Zpět na seznam

Maruška štíhlá

Thymophylla tenuiloba

Foto: Maruška štíhlá
Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny do 15 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září, Říjen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby, závěsné nádoby
Popis

Maruška štíhlá je skromná, zlatožlutá příbuzná dřevnatějící „Pařížské kopretiny“ a turanu Karwinského. V odborné literatuře se o ní píše jen málo. V USA ale patří ke standardnímu sortimentu.
Maruška štíhlá je jen 15cm vysoká, do šířky se rozrůstající letnička. Druhové jméno štíhlá je odvozeno od jemně štíhle členěných listů. Asi 2cm velké květy - úbory rozkvétají ve velkém množství po celé léto. Tato něžná drobnokvětá bylina bývá v různých jazycích přirovnávána k sedmikrásce, německy se jí např. říká „žlutá sedmikráska“. Kvete od července do října.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Maruška štíhlá pochází z jihu USA, z Mexika.

Pěstování:
Maruška štíhlá vyžaduje slunné stanoviště, jednotnou zeminu, substrát TKS 2, zeminu pro balkónové květiny, humózní zahradní půdu. Zakoupené nebo vypěstované rostliny vysazujeme na vzdálenost 20cm. Půdu udržujeme mírně vlhkou, odstraňujeme odkvetlé úbory.

Hnojení:
Hnojíme jednou týdně nízkými dávkami hnojiva.

Množení:
Množíme výsevem semen od února do dubna při spodní teplotě 18 -20 stupňů.

Použití:
Maruška je zvlášť krásná v závěsných nádobách. V truhlících je jako velmi krásný převislý prvek dobrým partnerem k aksamitníkům, oranžově žlutým liborám, žlutým pantoflíčkům nebo ke vzpřímeným pelargóniím.
Nové fotografie rostlin