Zpět na seznam

Mařinka lesklá

Asperula nitida

Foto: Mařinka lesklá
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny do 3 cm
Barvy rostliny narůžovělá
Barvy listů zelená
Tvary listů čárkovité
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, sucho, písčité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny skalky
Popis

Rod Asperula zahrnuje 80 až 90 druhů, rostoucích v Evropě, Malé Asii a na Kavkaze. Jsou to jednoleté až vytrvalé byliny s listy ve zdánlivých přeslenech. Mají poléhavé vystoupavé, zřídka přímé lodyhy, na konci s květy v řídkých nebo hustých květenstvích. Koruna má často velmi výraznou trubku se čtyřmi cípy v barvě bílé, růžové, růžovofialové až načervenalé. Plod je dvounažka.
V evropských humózních lesích roste Asperula odorata, až 30cm vysoká. Světle zelené kopinaté listy za sucha černají a voní kumarinem. Kvete v květnu a červnu malými bílými kvítky. Mezi vysokohorské druhy patří často pěstované Asperula nitida, Asperula hirta a velmi pěkná Asperula arcadiensis. jsou to nízké rostliny s poléhavými větvemi a rozrůstají se do víceméně hustých polštářů nebo koberců. Druh Asperula gussonii je vysoký pouze 3 -4cm. Je hustě polštářovitý, s růžovými od květy v červenci až září.
Mařinka lesklá vytváří husté, pouze 3cm vysoké tmavě zelené koberečky. Úzké listy jsou na vrcholu osinaté. Na konci poléhavých listnatých lodyh vykvétají v červnu a červenci světle růžové květy v bohatých květenstvích.
Mařinka Asperula arcadiensis je krásná, ale náročná. Vytváří šedé asi 5cm vysoké řídké koberečky. Listy jsou jemné, čárkovité, odstále chlupaté. Poléhavé listnaté křehké lodyhy jsou zakončeny 5 -10 něžnými, velkými růžovými květy. Mají nápadně dlouhou trubku se čtyřmi cípy. Asperula hirta se rozrůstá do volných polštářů, vysokých 10 -15cm. Má vystoupavé lodyhy, sytě zelené listy a růžové květy. Kvete od června do července a na podzim často remontuje. Pěstuje se také bíle kvetoucí kultivar ´Alba´.

Čeleď:
Rubiaceae - mořenovité

Původ:
Mařinka lesklá pochází z Olympu v severním Řecku.

Pěstování:
Druh Asperula gussonii vyžaduje slunce, humózní půdu s dobrou drenáží. V zimě ji chráníme sklem proti vlhku. Asperula arcadiensis je náročná. Dobře roste ve vápencových kamenech. Na zimu ji přikryjeme sklem. Ostatní mařinky vyžadují sucho, dobře propustnou půdu a slunné stanoviště.

Množení:
Mařinky množíme brzy zjara dělením. Můžeme je množit u výsevem, ale některé druhy v kultuře nevytvářejí klíčivé nažky.

Použití:
Mařinky jsou vhodné do sklaních štěrbin a suchých zídek.
Nové fotografie rostlin