Zpět na seznam

Maří list balšámový

Balsamita major

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Tvary listů zubaté, vejčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen
Požadavky rostliny slunce, sucho, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy, zimní pokrývka
Použití rostliny skupinové výsadby, nádoby, v lékařství
Použitelné části rostliny list
Popis

Maří list balšámový je vytrvalá statná rostlina. Má plazivé světle hnědé oddenky a žebernatou lodyhu, která na bázi dřevnatí. Listy jsou vejčité, jemně zubaté, dlouhé až 30cm. Úbory květů rozkvétají v bohatých chocholících koncem června, většinou jsou žluté, ale vnější část úboru může být na plném slunci smetanová nebo bílá. Celá rostlina slabě voní a chutná po mátě.

Anglické jméno „alecost“ je odvozeno z řeckého slova „kostos“ = orientální bylinné koření. Alecost je možné přeložit jako „bylinné koření k výrobě piva“.

Maří lis balšámový je zasvěcen sv. Máří Magdaléně, patronce padlých žen. Údajně Máří omývala balzámem z této rostliny nohy Ježíše Krista.

Maří list byl téměř výhradně bylinou žen a bohyň. Nálev z rostliny se přidával do vody při posledním máchání oděvů, aby krásně vonělo. Suché květy a listy se vkládaly do skříně a do prádelníku jako přírodní repelent a parfém.. nálev z listů a květů používaly ženy k opláchnutí těla a vlasů po rituální koupeli zasvěcené Bohyni matce i pro blahodárný účinek na vlasy i pokožku.

Maří list se také díval do polštářků pro lepší spánek. Malý polštářek se naplnit sušenými listy a květy a položil na normální polštář, aby se ve spánku vdechovala vůně a duše byliny. To mělo napomoci také spojení s Bohyní matkou.

Maří listy přidávaly ženy do koláčů a piva během rituálů zasvěcených Bohyni matce. Čerstvé nebo sušené listy se přidávaly do náplně koláčů nebo do sladu při přípravě piva. Na hostině po rituálu se také přidávaly do nádivek nebo se z nich připravoval čaj.

Původ:
Maří list balšámový pochází z Přední Asie. Dříve se u nás často pěstovala v zahradách, ale dnes se vyskytuje vzácně, a v chladnějších zemích Evropy nevytváří semena.

Pěstování:
Tato rostlina dává přednost slunným polohám a živným, suchým, dobře propustným půdám. Během zimy nadzemní části rostliny odumírají.

Semena rostliny necháme vyklíčit pod sklem a rostliny vysadíme ven na vzdálenost 60cm. Na zimu je třeba rostliny zakrýt a tak chránit před mrazem.

Množení:
Vegetativní množení kořeny je možné na jaře nebo na podzim. Pro povzbuzení vitality rostliny by se mělo vždy po několika letech opakovat.

Použití:
Nálev z listů se dá použít k opláchnutí vlasů a pokožky. Může se také pít jako čaj, který uleví při nachlazení, katarech, průjmech, červech a při podrážděném žaludku. Pomáhá také při žlučníkových potížích a při chorobném hubnutí. Rozmačkané listy se přidávají do masti na spáleniny a bodnutí hmyzem.
Nové fotografie rostlin