Foto: Mádie setá
Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny do 100 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Mádie setá je jednoletá, až 1m vysoká žláznatě chlupatá rostlina. Stonek se v horní polovině zpravidla větví.

Listy jsou většinou střídavé, přisedlé, dlouze kopinaté, celokrajné.

Žlutavé květy jsou seskupeny v kulovité úbory, které vyrůstají na koncích větví v úžlabí listů. Úbory mají jednořadé zákrovy, obvodové květy jsou jazykovité.

Plod je šedivá, smáčklá nažka bez chmýru.

Čeleď:
Asteraceae – hvězdicovité

Původ:
Druh pochází z Jižní Ameriky, kde se často pěstuje na polích. Odtud se rozšířila do Evropy, kde se nejvíce pěstuje na jihu Německa.

Pěstování:
Mádie se pěstuje ze semen na teplých výslunných polohách v propustných, provzdušněných půdách. Při řidším výsevu se bohatě větví. Stanovit nejvhodnější dobu pro sklizeň je velmi obtížné,protože jednotlivé úbory na rostlinách rozkvétají postupně a také tak dozrávají. Některé nažky jsou tak ještě nedozrálé a jiné už samovolně vypadávají a tím se snižuje výnos.. to je důvod, proč se od pěstování mádie upustilo.

Použití:
Semena obsahují až 40% oleje, který se svou kvalitou téměř vyrovná oleji olivovému. V Americe se semena zpracovávají na potravinový olej, na technický olej, který se používá ke svícení a na mazání strojů. Uplatňuje se také při výrobě mýdel. V medicíně se používá jako obklad na rány, protože má hojivé účinky.
Nové fotografie rostlin