Zpět na seznam

Máčka ladní

Eryngium campestre

Detail
Kategorie Trvalky
Tvary rostliny okolík
Barvy listů šedozelená
Tvary listů pilovité, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny stonek, kořen
Popis

Máčka ladní je nižší vytrvalá bylina. Květy jsou složeny v okolíky s asi padesáti květy, vyvíjí se ale pouze několik dvounažek, které se v době zralosti rozpadají. Nažky jsou v obrysu oválné, na hřbetní straně vypouklé, na břišní ploché. Na vrcholu jsou dva až tři ostnité kališní cípy, na břišní straně jen velká jizva po spojení obou nažek a dva dlouhé sličné kanálky. Oplodí je matné, na hřbetní straně porostlé vzhůru obrácenými šupinovitými útvary. Nažky jsou světle hnědé, siličné kanálky tmavší, šupiny bílé. Nažka je asi 4 mm dlouhá a 1,5 mm široká, kališní cípy jsou dlouhé asi 4 mm.

Klíční listy jsou oválné, lysé, sivozelené. Jejich čepele jsou 7 - 8 mm dlouhé, s patrnou střední žilkou, spočívají na přibližně stejně dlouhém řapíku. První listy jsou střídavé a vyrůstají v podobě přízemní růžice, jsou oválné, hrubě a ostnitě pilovité, s jednotlivými zuby zašpičatělými až ostnitými. Čepele jsou nejprve asi 10 - 20 mm dlouhé, později delší, lysé, kožovité, na okraji s velmi úzkým, bílým lemem. Mají patrnou síťovitou žilnatinu a řapíky jsou dlouhé asi jako čepel.

Čeleď:
Daucaceae – mrkvovité

Výskyt:
Mezi naší květenou vyniká máčka exotickým zjevem. Je to světlomilný druh, roste hlavně v teplých oblastech na mezích, úhorech, pastvinách, suchých paloucích, při cestách a na stráních.

Množení:
Rostlina se množí převážně generativně nažkami. Při obdělávání půdy se také množí výhonky kůlového kořene. Tvorba nažek je většinou omezená. Plody zrají do podzimu, na rostlinách vydrží celou zimu. Klíční rostliny se objevují ve druhé polovině dubna a v květnu.

Použití:
Je to stará léčivá rostlina, používaná hlavně ve středověku. V současné době se používá jen v lidovém léčitelství, sbírá se nať a kořen. Je také dobrou rostlinou včelařskou.
Nové fotografie rostlin