Zpět na seznam

Lýkovec vonný

Daphne cneorum

Foto: Lýkovec vonný
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 15 cm do 30 cm
Barvy rostliny růžová
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné
Typy listů listnaté, opadavé, stálezelené
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny polostín, vápenité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy, zimní pokrývka
Použití rostliny skalky
Popis

Lýkovce jsou vděčné opadavé nebo stálezelené keře různého tvaru i velikosti. Existuje asi 50 druhů rostoucích v Evropě a Asii. Mají většinou růžové, vzácně bílé nebo žluté květy, které silně voní. Listy jsou podlouhlé, celokrajné, květy čtyř až pětičetné, kalich je korunovitě zbarvený, koruna chybí. Plod je peckovice.
Daphne mezereum je typickým druhem humózních lesů střední Evropy. Je to keř vysoký až 1 metr. Jeho růžové květy vykvétají ve svazečcích a to ještě dříve, než se objeví listy. Na podzim má svítivě červené peckovičky. Patří mezi přísně chráněné rostliny. Jeho přesazování z přírody do zahrad je zbytečné, protože se neujme. Ani lýkovce pěstované v zahradách nesnesou přesazování, musíme si proto dobře rozmyslet, kam je zasadíme.
Na skalkách se nejčastěji pěstují nízké bohatě kvetoucí lýkovce. K nim patří i stálezelený lýkovec vonný, vysoký 15 -30cm. Má poléhavé listnaté větve, na konci s bohatými okolíky sytě růžových vonných květů, rozkvétajících v květnu a červnu, na podzim často remontuje. I když tomuto lýkovci poskytneme tu nejlepší péči, nebude v kultuře plodný.
Daphne arbuscula je vzácný endemit Muráňské vysočiny na Slovensku. Je to keřík vysoký 10 -25cm, stálezelený, s poléhavými listnatými větvemi. Má podlouhlé, na okraji podvinuté listy a fialovorůžové květy v koncových okolících, kvete o něco později než lýkovec vonný. Ani tento dru nevytváří v kultuře plody.
Daphne blagayana je řídký keřík vysoký jen 10 -20cm. Větve jsou plazivé, porostlé jasně zelenými vytrvalými listy. Na koncích větví je bohatý okolík smetanově žlutých vonných květů. Kvete už od února do dubna.

Čeleď:
Thymelaceae - vrabečnicovité

Původ:
Lýkovec vonný pochází z Evropy a Asie.

Pěstování
Lýkovec vonný vysadíme do skalky s humózní půdou s vápencovým štěrkem a dobrou drenáží, na plostinném stanovišti. U druhu Daphne blagayana starší větve vylysávají, a proto po dokvětu nové výhony zastřihneme. Lýkovce jsou většinou odolné dřeviny, ale stálezeleným druhům zajistíme lehký zimní kryt.

Množení:
Všechny druhy je možné množit semeny, pokud jsou vytvořeny. Očistíme je od dužiny a ihned zasejeme. Některé druhy množíme řízky, které získáváme v červnu a červenci. Daphne blagayana, Daphne cneorum a Daphne arbuscula můžeme v červnu a červenci hřížit. Větvičku zatížíme kmenem, aby zakořenila. Mnohé druhy se množí obtížně.
Nové fotografie rostlin