Zpět na seznam

Laskavec ocasatý

Amaranthus caudatus

Foto: Laskavec ocasatý
Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny do 1 m
Barvy rostliny červená, fialová
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité, kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Září, Říjen, Listopad
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, vápenité půdy, lehké půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny do vázy, solitéra, skupinové výsadby
Popis

Laskavec ocasatý je odvozen od jihoamerického druhu Amaranthus quitensis. V jižní Asii, a tedy i v Indii, se dlouho pěstoval, a tam ho také poznali Evropané.
Laskavců roste na světě asi 60 druhů, nejvíce v tropech, méně v mírném pásu. Některé druhy jsou významnou zrnovou plodinou. V Evropě jsou domácí dva druhy.
Rodové jméno Amaranthus bývá vykládáno dvojím způsobem: odvozené z řeckého „maraino“, vadnout a z „amoris anthos“ = květ lásky, milosti. Druhý výklad se promítl i do několika evropských jazyků a lidových jmen.
V okrasném zahradnictví se uplatní především laskavec ocasatý ve dvou nejčastěji pěstovaných kultivarech, červenofialovém ´Atropurpureus´ a v zelenavém ´Albiflorus´.
Lasavec ocasatý je až 120cm vysoká bylina s rozvětvenou lodyhou, na níž jsou střídavé, vejčitě kopinaté listy. Drobné nahloučené květy vyrůstají v nápadných, 10 -70cm dlouhých, převislých a někdy i dále rozvětvených hroznech. Plně vyvinuté květenství trochu připomíná zvířecí ocas. Kvete od července do zámrazu.

Čeleď:
Amaranthaceae - laskavcovité

Původ:
Laskavec ocasatý pochází z Indie, skutečným vývojovým centrem rodu i domovinou tohoto druhu je patně Jižní Amerika.

Pěstování:
Semena laskavce je možno vysévat již začátkem května na záhon a pak protrhávat na vzdálenost asi 50cm od sebe, případně si sazenice předpěstujeme od dubna a mladé rostliny vysazujeme koncem května. Nesnášejí ale teploty pod 0°C. Na půdu není lasavec náročný, ale více mu vyhovuje půda lehčí, humózní, s dostatkem vápníku a teplá, slunečná poloha.

Použití:
V okrasném zahradnictví se uplatnil především laskavec ocasatý. Oba jeho kultivary se uplatní v letničkových záhonech jako vyšší dominanty, případně jako solitéry, a květenství jsou vhodná i pro sušení. Zajímavou doplňující rostlinou se zelenými vzpřímenými květenstvími je i Amaranthus paniculatus kultivar ´Green Thumb´.
Nové fotografie rostlin