Zpět na seznam

Ladoník

Camassia leichtlinii

Foto: Ladoník
Detail
Kategorie Cibulnaté a hlíznaté rostliny
Výška rostliny do 100 cm
Barvy rostliny fialová, bílá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, jehličnaté
Měsíce kvetení Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, sucho, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy, zimní pokrývka
Použití rostliny do vázy, solitéra, skupinové výsadby
Popis

Ladoníky jsou staré cibulové rostliny. Z přírody známe 6 druhů. Název pochází ze starého indiánského označení „quamaste“ - cibule této rostliny pojídali severoameričtí indiáni. Do Evropy byla dovezena v polovině minulého století. I když je to velmi pěkná rostlina, pěstuje se velmi málo.
Z přízemních žlábkovitých listů vyrůstá až 1m vysoký květní stvol, zakončený hroznem hvězdicovitých květů bílých, modrých nebo fialových. Nejčastěji se pěstují Camassia lechtlinii s krémově bílými nebo světle modrými květy a Camassia quamash vysoký 40 -50 cm s květy ocelově modrými - tento druh má mnoho variet - varieta alba, která má bílé květy a výšku 60 -70cm, varieta coerulea s tmavě modrými květy a výškou 80 -110cm a varieta atroviolaceae je tmavě fialová, robustní, až 100cm vysoká. Camassia scilliodes je vysoký 30 -45cm a má jasně modré drobné květy.
Cibule ladoníku je velká, sukničitá. Listy jsou žlábkovité, přízemní, květy trojčetné, hvězdicovité, krémově bílé, modré či fialové se žlutými prašníky na dlouhých nitkách, uspořádané do řídkého hroznu. Vyrůstají na silném, až 90cm vysokém stvolu. Plod je oválně vejčitá trojpouzdrá tobolka s blanitým až kožovitým povrchem, semena mají černé osemením. Rostlina je vysoká v době květu až do 100cm, kvete v červnu až červenci.

Čeleď:
Liliaceae - liliovité

Původ:
Ladoníky pocházejí ze střední a západní části Severní Ameriky.

Pěstování:
Ladoníky jsou stepní rostliny, potřebují proto na jaře dostatek vláhy a v létě sucho. Vyžadují chráněnou teplou polohu, jílovitou nebo hlinitou, mírně vlhkou půdu. Na příliš suchých písčitých půdách neprospívají.
Ladoníky sázíme v září až říjnu do hloubky 10 -15cm a na stanovišti mohou zůstat asi tři roky. Jsou mrazuvzdorní, ale v drsnějších podmínkách vyžadují zimní přikrývku listím.

Množení:
Množíme dělením cibulí nebo semeny, rostlina jich vytváří dostatek, semena jsou dobře klíčivá. Z výsevů rostliny kvetou až 3 -4 roky.

Použití:
Ladoníky se uplatní v sousedství okrasných trav, jako solitéry do trávníků. Hroznovitá květenství je možné použít k řezu.
Nové fotografie rostlin