Zpět na seznam

Kraspedie kulovitá

Craspedia globosa

Foto: Kraspedie kulovitá
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 50 cm do 75 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Tvary listů kopinaté, čárkovité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, vlhko, kyselé půdy, písčité půdy, chudé půdy, propustné půdy
Použití rostliny do vázy, skupinové výsadby
Popis

Vedle slaměnek je kraspedia kulovitá ideální rostlinou pro suché vazby. Má nápadně kuželovitá květenství na dlouhých stoncích. Svou stavbou připomíná květenství některých česneků. I když by bylo spojení kulovitých fialových květenství česneků a žlutých kraspedií velmi atraktivní, časově se doba jejich kvetení velmi rozchází.
Kraspedie kulovitá je 50 -75cm vysoká trvalka, kterou je možné v Evropě pěstovat jen jako letničku. Vytváří trs úzce kopinatých až čárkovitých listů. Z tohoto trsu vyrůstají řídce olistěné, až téměř bezlisté stonky, zakončené strboulem drobných úborů, tvořených výhradně žlutými trubkovitými květy na vyklenutém květním lůžku. Kvete od konce července do září. Nejvíce se pěstuje kultivar ´Trommelstock´.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Kraspedie kulovitá pochází ze subtropických oblastí Austrálie a Nového Zélendu, kde roste asi šest druhů rodu Craspedia.

Pěstování:
Kraspedie vyžaduje kyselou, chudší, štěrkovitopísčitou, dobře propustnou půdu, slunné stanoviště, nejbližší okolí rostliny by mělo být zasypáno drobným štěrkem.
Nažky se vysévají už v prosinci nebo v lednu. Při teplotě 18°C klíčí během tří týdnů. Za dalších šest až osm týdnů se semenáče přepichují do sadbovačů, od března se udržují v chladném skleníku a na záhony se vysazují koncem května. Rostlina nesnáší teploty pod +5°C.

Použití:
Většinou se doporučuje společná výsadba s nižšími kobercovitými rostlinami, např. s modrokvětými sporýši. K sušení se květenství odstřihávají na celých dlouhých stoncích až v plném rozkvětu. Z každého trsu vykvete postupně více než 10 květenství.
Nové fotografie rostlin