Zpět na seznam

Kozlík lékařský

Valeriana officinalis

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny růžová
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené, okrouhlé, vstřícné
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny kořen
Popis

Kozlík lékařský je mohutná, vytrvalá bylina. V drobných jemně růžových květech se vyvíjejí nažky, sestavené do latovitých plodenství. V obrysu mají tvar podlouhle vejčitý. Na hřbetní straně jsou mírně vypouklé, na břišní ploché. Na hřbetní straně nažky jsou tři žebra, na břišní jedno, na vrcholu je prchavý chmýr, složený z deseti paprsků, po jehož opadnutí je patrný zbytek čnělky. Na bázi nažky je okrouhlý pupek, po jejím obvodu je úzký kýl. Oplodí je lysé nebo přitiskle chlupaté, matné nebo slabě lesklé, hladké. Barva nažek je většinou světle hnědá, chmýr je špinavě bílý. Délka nažek je asi 2,5 mm a šířka asi 1,5 mm.

Klíční listy jsou široce oválné, lysé, na konci nepatrně vykrojené, čepele jsou dlouhé 6 - 8 mm spočívají na plochých řapících asi stejné délky. První listy vyrůstají střídavě ve tvaru přízemní růžice, i když stonkové listy jsou později vstřícné. Listy se postupně navzájem liší, první a druhý list je okrouhlý, třetí list lyrovitě zpeřený. První list je na okraji nezřetelně chobotnatý. Druhý list je mělce a hrubě vroubkovaný. Třetí list má koncový lístek okrouhlý, velký a hrubě laločnatý až zastřihovaný. Dva postranní přisedlé listy jsou vejčité, mělce a hrubě vroubkované. První dva listy mají čepele dlouhé asi 15 až 25 mm a řapíky nejméně stejně dlouhé i delší. Všechny listy mají zpeřenou žilnatinu, patrnou zejména na rubu, jsou lysé až velmi roztroušeně pýřité, dlouze řapíkaté.

Čeleď:
Valerianaceae – kozlíkovité

Výskyt:
Druh roste na březích řek, potoků a rybníků, na vlhkých loukách, v luzích, na vlhkých skalách a v lesních světlinách od nížiny až do hor.

Množení:
Rostlina se množí převážně generativně drobnými nažkami a v menší míře vegetativně krátkými, ztlustlým oddenkem. Nažky zrají od srpna a rychle vysemeňují. Na plantážích se kozlík pěstuje jako jednoletá rostlina. Klíční rostliny se objevují zjara.

Použití:
Rostlina se používá na farmaceutické a lékařské účely. Sbírají se podzemní části rostlin, které obsahují silici, která se z velké části skládá z terpenů a jiných látek, dále alkaloidů, slizu a cukrů. Kozlík lékařský je také součástí některých čajových směsí a preparátů.
Nové fotografie rostlin