Zpět na seznam

Kopretina pařížská

Argyranthemum frutescens

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny do 50 cm
Barvy rostliny žlutá, bílá, růžová
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Březen, Duben, Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen, Listopad
Požadavky rostliny slunce, vlhko, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby, střešní zahrady
Popis

Pařížská kopretina je v poslední době jednou z nejoblíbenějších rostlin, vedle klasického „kopretinového“ zbarvení jsou také žluté a růžové a také jako v případě kultivaru ´Whity´ i jako kompaktně rostoucí nízký, jen asi 50cm keřík. Jediným problémem těchto příjemných rostlin jsou nedávné taxonomické přesuny v rodu Chrysanthemum. Až do definitivního vyjasnění používáme v češtině komerční označení „pařížská kopretina“ pro všechny rostliny z okruhu druhu Chrysanthemum frutescens. O těchto rostlinách platí, že čím jsou starší, tím jsou krásnější. Kvetou po celý rok, pokud včas odstraňujeme odkvetlé úbory a rostlina je umístěna i zimě na světle.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Pařížská kopretina pochází z Kanárských ostrovů.

Pěstování:
Tato kopretina vyžaduje světlé místo, jednotnou zeminu, ve vegetační době vydatnou zálivku. Odkvetlé úbory a zasychající listy je třeba odstraňovat. Zazimujeme před prvními mrazy. Rostlinu umístíme na světlém místě při teplotě + 5 až 10 °C, mírně zaléváme. Na jaře zkrátíme výhony asi o 1/3. Pokud nemáme k dispozici světlé místo, necháme bal vyschnout, rostlinu asi na polovinu seřízneme a uložíme, potom zaléváme jen málo a na jaře přesadíme. Obrážející letorosty zaštipujeme, aby se vytvořila pěkná korunka.

Hnojení:
Hnojíme do srpna jednou týdně.

Množení:
Množíme snadno vrcholovými řízky z přezimovaných matečních rostlin na jaře nebo v srpnu a v září. Mladé rostliny vícekrát zaštipujeme, aby byly košatější.

Choroby, škůdci:
Rostlinu mohou napadnout v květnu mšice, houbové infekce na kořenech při příliš vlhkém balu v zimě.
Nové fotografie rostlin