Zpět na seznam

Kokarda osinatá

Gaillardia aristata

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny žlutá, červená, růžová
Tvary rostliny úbor
Barvy listů šedozelená
Tvary listů zpeřené, celokrajné, kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, polostín, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny do vázy, skupinové výsadby
Popis

Rodové jméno této rostliny je pojmenováno podle příznivce francouzských botaniků M. Gaillarda de Merentonneau. Přitom nejde o druhy evropské, ale americké, je jich asi 12. Některé se po léta pěstují jako letničky, např. kokarda sličná (Gaillardia pulchella), jiné jsou víceleté. K těm druhým patří kokarda osinatá, V zahradách se spíše pěstují hybridy označované jako Gaillardia x grandiflora. Jedním z rodičů byla pravděpodobně právě Gaillardia aristata. Jsou pro ně charakteristické výrazně zbarvené úbory. Klasickému tvaru se nejvíc blíží kultivar ´Bremen´, který má tmavý, načervenalý terč, jazykové květy mají tmavočervené báze a žluté špičky. Červenožluté úbory má také kultivar ´Kobold´ zatímco ´Burgender´ je jednotný, červený. ´Wirral Flame´ je růžový se světlým okrajem a ´Sonne´ je celý zlatožlutý.
Víceleté kokardy tvoří husté porosty vzpřímených, někdy i poléhavých lodyh, zakončené úborem. Chlupaté, šedozelené listy jsou podlouhle kopinaté, celokrajné,ale i zpeřené. Základní barvou úborů je žlutá, i kultivarů i jiné barvy a jejich kombinace. Plodem je nažka.


Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Kokarda osinatá pochází z Jižní Ameriky, ostatní ze Střední a Jižní Ameriky.

Pěstování:
Kokardy vyžadují dostatečné světlo a kvalitní propustnou půdu. Na místě ale vydrží nejvýš dva až tři roky, potom je zapotřebí vysadit nové rostliny. Nesnášejí vlhké půdy.

Množení:
Kokardy se množí semeny, dělením a stokovými řízky v srpnu a září, nebo kořenovými řízky zjara.

Použití:
V zahradách se kokardy pěstují v trvalkových záhonech ve směsích nebo v monotematických skupinách. Některé kultivary jsou vhodné k řezu. Všechny vynikají poměrně dlouhou dobou kvetení.
Nové fotografie rostlin