Zpět na seznam

Knotovka červená

Melandrium rubrum

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny červená
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné
Popis

Knotovka červená je vytrvalý druh, rozmnožující se především generativně drobnými semeny a zčásti také postranními růžicemi na rozvětvené kořenové hlavě. Semena zrají od druhé poloviny července do září a jednotlivě i později. Semena se z plodů uvolňují postupně, většinou ale do zimy. Velká část má osemenění špatně propustné pro plyny, proto klíčení probíhá pravidelně až po jeho narušení. Klíční listy se objevují již v říjnu nebo až v dubnu.

Po oplození se semeníky mění v tobolky, které se v době zralosti otevírají na vrcholu pěti zuby. Tyto zuby se ještě obvykle dělí ve dva, takže je zubů zdánlivě deset. Ve vlhkém prostřední se puklé plody opět uzavírají. Tobolka je zhruba vejčitá, na vrcholu zašpičatělá, na bázi zaoblená. Je ve vytrvávajícím kalichu, který se v době zralosti plodů nepravidelně trhá, oplodí je lysé, jemně zrnité, slabě lesklé, světle hnědé. Kalich je chlupatý, šedohnědý. Plody jsou asi 12 mm dlouhé a 8 mm široké. V jednom plodenství je asi deset plodů a jedna tobolka obsahuje asi 50 semen.

Semena jsou ledvinitá, v břišní prohlubni mají okrouhlý nebo oválný pupek semenný. Osemení je bradavičnaté, bradavky jsou seřazené do řad souběžných s obvodem semena. Barva semen je šedá, pupek černý. Jsou 1,3 mm dlouhá a 1 mm široká.

Klíční listy jsou podlouhlé, lysé, asi 5 mm dlouhé, tupě špičaté, krátce řapíkaté, svými bázemi srůstají v trubkovitou pochvu. První listy jsou vstřícné, vyrůstají ve tvaru přízemní listové růžice. Jsou oválné až široce oválné, zašpičatělé, mají řapíky asi v délce poloviny čepele, která je zpočátku jen o něco delší než klíční listy, později se zvětšuje. Listy jsou krátce a hustě chlupaté po obou stranách čepelí i na řapících, mají nepatrnou střední žilku, které je zejména na rubu vyniklá.

Čeleď:
Silenaceae – silenkovité

Výskyt:
Rostlina roste hlavně ve vyšších polohách na březích potoků a říček. Místy se rozšířila i do okolí lidského obydlí, do sadů, zahrad a k hospodářským objektům.
Nové fotografie rostlin