Foto: Kasie
Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny do 3 m
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září, Říjen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby
Popis

Rod Cassia zahrnuje asi 400 druhů, z nichž se v přenosných nádobách pěstují zejména druhy: Cassia corymbosa, v nádobách vysoká asi 3m, má většinou sudozpeřené listy a zlatožluté květy v dlouze stopkatých koncových květenstvích, obklopených listy.Cassia corymbosa var. plurijuga. Tato přírodní odrůda má květy větší a listy širší, dá se snadno pěstovat na kmínku. Cassia didymobotrya má v různých jazycích různá jména. Její až 35cm dlouhé zpeřené listy voní silně po podzemnicovém tuku. Květenství se liší od ostatních kasií. Květy jsou početné, až 4cm velké, vyrůstají v květenstvích, vzpřímeně stojících jednotlivě nebo po několika na konci stonků. Květenství mají prodloužený vzrůst, na konci se rozvíjejí nové květy, zatímco staré, níže položené, odkvétají a opadávají. Celková délka květenství může být 30 až 50cm.
Cassia corymbosa kvete od července do října, při dostatečném světle, a teplotě, např. v zimní zahradě, až do zimy.
Mnohé druhy tohoto rodu obsahují jedovaté látky.

Čeleď:
Caesalpiniaceae - sapanovité

Původ:
Kasie pocházejí některé z Jižní Ameriky, jiné z tropické Afriky.

Pěstování:
Kasia vyžaduje slunné stanoviště, jednotnou zeminu. V době vegetace vydatně zaléváme, bal nesmí nikdy vyschnout. Druh Cassia didymobotrya od srpna zaléváme méně, aby výhony vyzrály. Citlivost k chladu je u jednotlivých druhů odlišná: Cassia corymbosa snáší slabý mráz a nemusí se brzy zazimovat. Před přemístěním je nutné nechat bal trochu vyschnout a letorosty je třeba zkrátit asi o dvě třetiny. Přezimuje v bezmrazém a třeba i tmavém prostředí. Podle potřeby na jaře přesadíme. Druh Cassia didymobotrya přeneseme včas před příchodem mrazů do domu. Umístíme na světle, kde teplota nikdy neklesne pod + 10°C. Mírně zaléváme. Začátkem března seřízneme rostlinu asi na polovinu a podle potřeby přesadíme.

Hnojení:
Hnojíme do konce srpna jednou týdně.

Množení:
Množíme semeny nebo polozdřevnatělými vrcholovými řízky.

Použití:
Kasie je solitérní rostlina vhodná i pro bonsaje. Pokud bychom si chtěli založit sbírku rodu Casiia, můžeme si dalších 20 druhů sami vysít, mezi jinými také tu, která je nabízena pod názvem „Manna“ (Cassia fistula) s kanárkově žlutými vonnými květy, nebo kasii sennu, známou léčivou rostlinu (Cassia angustifolia).
Nové fotografie rostlin