Zpět na seznam

Kandík psí zub

Erythronium dens - canis

Detail
Kategorie Cibulnaté a hlíznaté rostliny
Výška rostliny od 10 cm do 20 cm
Barvy rostliny růžová
Barvy listů zelená
Tvary listů kopinaté, řapíkaté
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Březen, Duben
Požadavky rostliny polostín, vlhko, kyselé půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny skalky
Popis

Kandíky patří mezi cibulnaté rostliny. Jsou rozšířeny v Severní Americe. V Evropě roste jen jediný druh - kandík psí zub. Z podlouhlé cibule vyrůstají dva řapíkaté, podlouhlé, až široce kopinaté listy, často mramorované, a jeden až několik stvolů, na konci s jedním až čtyřmi převislými květy v barvě žluté, bělavé nebo růžovofialové. Šest okvětních lístků má nahoru ohnuté cípy, z květu vyčnívá šest nápadných tyčinek. Plod je tobolka s jemnými semeny.
Druh Erythronium tuolumnense má velké světle zelené listy a na jednom stvolu i tři velké žluté květy. Cibule jsou až 10cm dlouhé a sázíme je 15 -20cm hluboko. Pěstují se krásné kultivary ´Pagoda´ a ´Kondo´.
Kandík psí zub je přísně chráněný. Cibule připomíná psí zub a podle ní dostala rostlina druhové jméno. V březnu a dubnu z ní vyrůstají dva fialovohnědě skvrnité listy a 10 -20cm vysoký stvol s jedním nícím růžovofialovým květem. V květnu kandík zatahuje. Pěstuje se také několik kultivarů s různou barvou květů.
Erythronium oregonum má sytě zelené listy se žlutavými žilkami. Lodyha je vysoká až 30cm, na ní v dubnu a květnu vykvétá několik krémových květů s oranžovým proužkem uprostřed. Má až 6cm dlouhé cibule, které sázíme 10 -12cm hluboko. Na zimu vyžaduje přikrývku. Často se pěstuje jeho krásný kultivar ´White Beauty´ s velkými květy.

Čeleď:
Liliaceae - liliovité

Původ:
Kandík psí zub je jediným druhem rostoucím v Evropě. Ostatní druhy pocházejí ze Severní Ameriky.

Pěstování:
Kandíky jsou hajní rostliny. Vyžadují propustnou, bohatou humózní vlhkou zem s kyselou reakcí. Vysazujeme je v srpnu do mírného polostínu. Rostliny zbytečně nepřesazujeme, protože jim někdy trvá delší čas, než si zvyknou na nové stanoviště a než začnou kvést. Cibule kandíků jsou bez obalu, proto je při nutném přesazování uchováváme v rašelině nebo ve vlhčí zemi, aby nevyschly. Zcela odolný je pouze druh Erythronium tuolumnense, ostatní vyžadují zimní pokrývku.

Hnojení:
Kandíky nehnojíme průmyslovými hnojivy, al dobře proleženým kompostem.

Množení:
Kandíky množíme dceřinými cibulkami v srpnu. Botanické druhy můžeme množit semeny, která vyséváme ihned po dozrání. Ze semen kvetou kandíky za 3 -4 roky.
Nové fotografie rostlin