Zpět na seznam

Kandík

Erythonium tuolumnense

Foto: Kandík
Detail
Kategorie Cibulnaté a hlíznaté rostliny
Výška rostliny do 40 cm
Barvy rostliny žlutá, fialová
Tvary rostliny okolík
Barvy listů žlutozelená
Tvary listů kopinaté
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Červen, Červenec
Požadavky rostliny mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy, zimní pokrývka
Použití rostliny skupinové výsadby
Popis

Tento severoamerický druh má jednobarevné zelenožluté listy a zlatožluté květy, které mají na rozdíl od velmi podobného druhu Erythonium grandiflorum nedělenou bliznu. Kandík má lodyhy vysoké až 30cm s jedním, vzácně dvěma květy. Cibule je poměrně velká s četnými postranními cibulkami. Listy jsou dlouhé, široce kopinaté, žlutozelené, bez kresby. Plod je tříhranná tobolka. Rostlina je vysoká v době květu až 40cm. Je mrazuvzdorná.
Na trhu se nabízí kultivar ´Pagoda´, který má větší květy na mohutnějších, i 45cm vysokých stvolech. Je to hybrid mezi Erythonium tuolumnense a Erythonium revolutum. K severoamerickým kandíkům patří i Erythonium hendersonii s fialově růžovými květy a purpurově modrými prašníky.

Čeleď:
Liliaceae - liliovité

Původ:
Kandík pochází ze Severní Ameriky, z Kalifornie.

Pěstování:
Kandík dobře roste v listovém kompostu, udržovaném ve vlhkém stavu, kde vyrůstá ve velkých koloniích, vytváří mnoho dceřinných cibulek a bohatě kvete. Měl by zůstat na jednom místě delší dobu bez přesazování. Pokud přesazujeme a vyjmeme cibule ze země, nesmějí zaschnout. Nejlepší je přesadit je hned, nebo uložit na co nejkratší dobu do vlhké rašeliny. Cibule mají jen masité šupiny a žádné ochranné slupky. V zimě je nutné zajistit rostlině ochranu před vlhkem.

Hnojení:
Doporučuje se přesypat stanoviště kandíků každý rok několikacentimetrovou vrstvou dobrého kompostu, což nahradí hnojení.

Přesazování:
Přesazujeme jen jednou za několik let. Časté přesazování ničí cibulky.

Množení:
Kandík množíme cibulkami nebo semeny, která se vysévají hned po dozrání, výsev nesmí přeschnout. Doba klíčení je velmi dlouhá, rostliny pěstované ze semen většinou pokvetou až za pět let.

Použití:
Kandíky vyniknou ve skupinové výsadbě.
Nové fotografie rostlin