Zpět na seznam

Kamzičník prhovitý

Doronicum styriacum

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 10 cm do 30 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená, plstnaté
Tvary listů vejčité, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září, Říjen
Požadavky rostliny polostín, vlhko, hlinitopísčité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné
Popis

Kamzičník prhovitý je vytrvalá bylina s krátkým, plazivým kořenem, 10 - 30 cm vysoký stonek je vystoupavý nebo přímý, jednoduchý, řídce listnatý, zejména nahoře plstnatý a žláznatý.

Listy jsou roztroušeně plstnaté až olysávající, na okraji brvitě chlupaté, bez žlázek. Přízemní a dolní stonkové listy jsou podlouhlé až elipsovitě vejčité, zúžené do krátké, úzce křídlaté stopky. Horní listy jsou podlouhlé, srdčitou bází sedící, oddáleně zoubkaté.

Květenství jsou úbory, jednotlivé, stopkaté, 35 - 60 mm v průměru, s kopisťovitými, na okraji brvitě chlupatými a žláznatými listeny. Květy jsou zlatožluté, jazykovité, 2 - 3 mm široké.

Plody jsou nažky.

Rostlina kvete od července do října.

Čeleď:
Asteraceae – hvězdicovité

Výskyt:
Tento druh roste v centrálních Alpách, Pyrenejích a jiných horách jižní Evropy, v Alpách vystupuje až do 3000 m.n.m.

Vyžaduje půdy z krystalických hornin, vyhýbá se půdám z vápenců. Roste na travnatých a kamenitých půdách, ve skalnatých štěrbinách. Půdy musí být dobře provlhčené, s delší přetrvávající sněhovou pokrývkou, kyselé, písčitohlinité, mělčí.

Tento druh patří mezi tzv. „ suťové napínače“, které se prodlužováním přímých výhonků a listů dostávají na povrch. Je oblíbenou pochoutkou kamzíků. Je to chráněná rostlina.
Nové fotografie rostlin