Zpět na seznam

Kakost luční

Geranium pretense

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, vlhko, hlinité půdy, nenáročné
Popis

Kakost luční je nižší vytrvalá bylina, od ostatních kakostů se liší barvou koruny.

Plod je dlouhý, zobanitý, v době zralosti se poltí v pět částí, obsahujících po jednom semeni. Jednotlivé části se prudce uvolňují od středního sloupku, zoban se zkracuje, části plodu pukají na břišní straně a semena jsou prudce vymrštěna. Zoban je tuhý, hnědý, část obsahující semeno je blanitá, porostlá dlouhými, žláznatými chlupy, špinavě bílá, asi 4 mm dlouhá a 2 mm široká. Zoban je také z vnější strany porostlý žláznatými chlupy, je asi 2 cm dlouhý. V jednom plodenství je asi dvacet plodů.

Semena mají elipsoidní tvar, konec kořínku je patrný, je pod ním malý, okrouhlý, světlý pupek, od něho až na vrchol semena vede dlouhý semenný šev. Osemení je jemně síťované, matné a má hnědou nebo hnědošedou barvu. Semena jsou asi 3,5 mm dlouhá a 1,2 mm široká.

Klíční listy jsou ledvinité, 10 - 12 mm široké, na konci mělce vykrojené, uprostřed výkrojku s drobnou špičkou, obě poloviny čepelí jsou často nesouměrné, řapíky jsou dvakrát až třikrát delší, než je šířka čepelí, čepel jsou lysé, pouze na okrají krátce chlupaté. První listy jsou střídavé a vytvářejí přízemní růžice, jsou dlanitodílné, s 5 -7 úkrojky, které jsou obvejčité, trojlaločné až trojklané, s výjimkou bazálních úkrojků, které jsou menší, nesouměrně laločnaté. Čepel jsou dlouhé asi 15 - 25 mm, přitiskle chlupaté, s dlanitou žilnatinou, chlupaté řapíky mají dvakrát až třikrát delší než čepele.

Čeleď:
Geraniaceae – kakostovité

Výskyt:
Rostlina se vyskytuje od nížin do horského stupně, na vlhčích loukách, v příkopech, u cest, v břehových křovinách a na jiných vlhčích místech. Na pastvě se mu dobytek vyhýbá, v seně ho ale přijímá.

Množení:
Druh se množí generativně a vegetativně výběžky ze silného krátkého oddenku. Plody zrají od srpna do pozdního podzimu, semena se z nich ihned uvolňují. Klíční rostliny se objevují koncem října nebo počátkem jara.
Nové fotografie rostlin