Zpět na seznam

Ječmen hřivnatý

Hordeum jubatum

Foto: Ječmen hřivnatý
Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny od 30 cm do 50 cm
Tvary rostliny klas
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, sucho, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny do vázy, skupinové výsadby, skalky
Popis

Ječmen hřivnatý je velmi atraktivní, v suchých vazbách využitelný druh rodu Hordeum. Jeho poměrně krátké klasy jsou dlouze osinaté. V Evropě se ječmen hřivnatý pěstuje od konce 18. století. Zájem o něj byl ale kolísavý, někdy je rostlina neoblíbená, protože ze samovýsevu dokáže zaplevelit celou zahrádku.
Ječmen hřivnatý je jednoletá tráva s tenkými, 30 -50cm vysokými, kolénkovitě vystoupavými stébly. Čepele listů jsou úzké, zašpičatělé, až 20cm dlouhé, na okraji drsné. Květy vyrůstají v převislých, asi 6cm dlouhých lichoklasech, s vějířovitě roztaženými, až 9cm dlouhými osinami na plevách prostředních klásků. Postranní klásky jsou naopak úplně zakrnělé ve tři osiny. Kvete v červenci a v srpnu.

Čeleď:
Poaceae - lipnicovité

Původ:
Ječmen hřivnatý je původem ze Severní Ameriky.

Pěstování:
Ječmen hřivnatý vyžaduje suchou propustnou půdu a slunné stanoviště. Obliky ječmene se vysévají na široko v dubnu a květnu přímo na místo a pak se vyjednotí ve sponu asi 20cm, případně se po špetkách vysévají do sadbovačů již na podzim, vzešlé sazenice je nutné chránit před mrazem.
Protože se zralé klasy brzy rozpadají, je nutné odstřihávat stébla určená k sušení včas, před opylením.

Množení:
Ječmen hřivnatý se množí semeny.

Použití:
Kromě výsadeb určených k řezu a k sušení je ječmen hřivnatý vítaným do každé zahrady nebo skalky. Na záhoně i v suché vazbě husté osiny v procházejícím světle doslova září.
Nové fotografie rostlin