Zpět na seznam

Jarmanka větší

Astrantia major

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, obvejčité, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny list
Popis

Jarmanka větší je vytrvalá, středně vysoká bylina s dřevnatějícím, ostře chutnajícím oddenkem. V chudých okolíkatých plodenstvích se po oplození vyvíjí asi šest dvounažek, které se v době zralosti poltí ve dvě nažky. Ty jsou v obrysu úzce eliptické nebo vejčité, na hřbetní straně vypouklé, na břišní ploché. Na hřbetní straně mají pět osténkatých žeber, mezi kterými jsou siličné kanálky, uprostřed břišní strany je jizva po plodonoši a z každé strany jeden siličná kanálek. Na vrcholu plodu je zbytek čnělky kališní listy, na bázi břišní strany je část pupku trojúhelníkového tvaru. Oplodí je lysé, matné, světle hnědé nebo šedohnědé. Plod je dlouhý asi 5 mm a široký asi 1,8 mm.

Velké, narůžovělé obaly jednoduchých okolíků napodobují květy. Drobné, bělavé kvítky jsou sestaveny do chudých okolíků, jsou uprostřed těchto obalů.

Klíční listy jsou široce oválné, lysé, čepele 7 - 9 mm dlouhé, na konci s mělkým a úzkým výkrojkem a patrnou žilnatinou, spočívají na dvakrát delších řapících. První listy jsou střídavé v přízemní růžici, v obrysu ledvinité, třídílné až pětidílné. Úkrojky jsou široce obvejčité, na konci hrubě pilovité, nevýrazně trojlaločné, bazální úkrojky jsou menší. Listy jsou lysé, čepele zpočátku 15 - 30 mm široké, později větší, spočívají na o něco delších řapících.

Čeleď:
Daucaceae – mrkvovité

Výskyt:
Rostlina se vyskytuje od nížin až do subalpínského stupně ve vlhčích listnatých lesích, v houštinách, lesních loukách, lesních okrajích a horských nivách.

Množení:
Druh se množí převážně generativně nažkami, které zrají od konce srpna do podzimu, poměrně rychle vysemeňují. Klíční rostliny se objevují až od poloviny dubna do počátku května.

Nažky jsou šířeny větrem a vodou, na jejíž hladině se udrží i několik dní.

Použití:
Někdy se listy této rostliny používají v lidovém léčitelství jako prostředek podporující chuť.
Nové fotografie rostlin