Zpět na seznam

Janeba drsná

Heliopsis helianthoides

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Tvary listů zubaté, vstřícné
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, stín, mrazuvzdorná, nenáročné
Použití rostliny do vázy, skupinové výsadby
Popis

Rodové jméno této rostliny pochází ze spojení slov „helio“ a „opsis“, což znamená slunce. Celý rod obsahuje pouze 7 -10 druhů. Výjimkou jediného jsou to trvalky, ale v zahradách se pěstuje jen janeba drsná. V přírodě existovalo mnohem více morfologických odchylek, popsaných jako variety. Když se janeba dostala do zahradních kultur, byly vyšlechtěny nebo získány odrůdy kulturní, kultivary. Všechny jsou žlutokvěté, liší se jen sytostí žluté barvy, výškou nebo plnokvětostí. K jednoduše kvetoucím patří kultivary ´Karat´ nebo ´Venus´, poloplný keř je např. ´Sonnenzwerg´, plnokvětý ´Goldgefieder´ aj.
Kultivary kvetou velmi dlouho jednak proto, že stále nasazují nové květy a také proto, že jednotlivé květy mají dlouhou životností, která je zachována i u řezaných květin.
Janeba drsná je vytrvalá rostlina se vzpřímenými přímými olistěnými lodyhami. Listy jsou vstřícné, drsné, hrubě zubaté, s vyniklou žilnatinou. Vyrůstají na drsných lodyhách ze svazčitých kořenů. Úbory jsou tvořeny žlutým terčem a žlutými květy obvodového paprsku. Vyrůstají na dlouhých stoncích v paždí horních listů. Od blízce příbuzných slunečnic se liší stavbou plodu (nažek bez chmýru) a přítomností pestíků v jazykovitých květech (slunečnice v obvodových jazykovitých květech pestíky nemají).

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Janeba drsná pochází z otevřených plání od Kanady po Floridu a na západ až po dnešní Illinois a Kentucky.

Pěstování:
Janeby jsou nenáročné trvalky, citlivé pouze k nadměrnému přemokření.

Množení:
Tuto rostlinu množíme řízkováním nebo dělením.

Použití:
Janeby se hodí k řezu. Vysazují se ve větších skupinách ve velkých zahradách a parcích.
Nové fotografie rostlin