Zpět na seznam

Jam batátový

Diosorea batatas

Foto: Jam batátový
Detail
Kategorie Cibulnaté a hlíznaté rostliny
Výška rostliny od 60 cm
Barvy rostliny růžová, žlutozelená
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů srdčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby, popínavá rostlina
Popis

Rod Diosorea obsahuje asi 600 druhů, z nichž některé se v oblastech svého původu pěstují pro velké škrobnaté hlízy i jako užitkové rostliny. S některými druhy se ale můžeme setkat i mimo oblast jejich původního rozšíření. Jsou to liánovité rostliny, podle druhu buď levo- nebo pravotočivé, pokud mají vhodnou oporu, vyrostou do značné výšky. Pod povrchem půdy jsou uloženy hlízy, často značně velké. Někdy se na stoncích nebo v paždí listů tvoří pahlízky, které mají srdčitý tvar a výraznou žilnatinu, občas i výraznou barevnou kresbu jako např. Diosorea caucasica z Kavkazu, nebo jam batátový (Diosorea batatas).
Hlízy těchto rostlin jsou kyjovité nebo okrouhlé, až 1kg těžké. Listy jsou leskle zelené, 6 -10cm dlouhé, srdčité, s výraznou žilnatinou. Rostlina má drobné, jednopohlavné i oboupohlavné květy, šesticípé, zvonkovité až trubkovité, zelenožluté a růžové barvy, sestavené do hroznů, které jsou skryty v hustém listoví a sladce voní. Plod je trojhranná tobolka. Výhony těchto rostlin dorůstají šesti i více metrů. Kvetou v létě, jsou mrazuvzdorné.

Čeleď:
Dioscoreaceae - smldincovité

Původ:
Jam batátový pochází z východní Asie.

Pěstování:
Smldince vyžadují humózní, hlubokou zahradní půdu, která musí být dobře propustná. Přesazujeme je po zatažení listů, ale to je obtížné vzhledem ke značné velikosti hlíz.

Množení:
Množení je snadné a to buď dělením podzemních hlíz, nebo z listových čí stonkových pahlíz. Rostliny je také možné řízkovat, řízkovance pak musejí přezimovat první rok pod sklem nebo ve sklepě, druhým rokem už mohou zůstat na stálém venkovním stanovišti.

Použití:
Tyto rostliny se hodí k zakrytí plotů, pergol a jiných konstrukcí, kde v brzké době vytvoří velmi kompaktní zelenou stěnu. Opora ale musí být pevná, protože rostliny po čase dosahují značné hmotnosti.
Nové fotografie rostlin