Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny růžová
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, vápenité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby, skalky
Popis

Trubačovité rostliny jsou v Evropě známé spíše jako dřeviny, alejové stromy katalpy a pnoucí, liánovité křivouše (Campsis) nebo vlastní trubače (Bignonia).
Rod Incarcillea zastupuje bylinné druhy, jednoleté i víceleté rostliny. Brzy po tom, co se tyto rostliny dostaly do Evropy, staly se oblíbenými ve skalkách i skupinových výsadbách. Vědecké rodové jméno bylo vytvořeno na počest francouzského jezuity Incarvillea, který působil v 18. století jako misionář v Číně. Jednoleté druhy mají ztlustlé kořeny, drobné květy a lístky ve zpeřených listech téměř celokrajné. K nim patří např. Incarvillea olgae. Ostatní, spíše velkokvěté druhy mají kořeny velmi tlusté a pěstují se jako trvalky. Nejznámější je Inkarvilea Delavayova (Incarvillea delavayi), měří až 60cm a kvete v červnu a v červenci. Má velké růžové trubkovité květy, které vyrůstají v řídkých latách po 3 -10.Má nápadně zvětšený koncový lístek ve složených listech. K oblíbeným kultivarům patří ´Bee´s Pink´ s květy podobnými květům inkarvileje velkokvěté (Incarvillea grandiflora, syn. Incarvillea mairei).
Inkarvileje jsou nízké až středně vysoké vytrvalé rostliny s nápadnými řepovitými kořeny. Většinou mají přízemní růžice lichozpeřených listů, z jejichž středu vyrůstají řídce olistěné lodyhy, zakončené květenstvím zpravidla růžových trubkovitých až zvonkovitých květů. Plod je tobolka obsahující s blanitým lemem.

Čeleď:
Bignoniaceae - trubačovité

Původ:
Asi čtrnáct druhů tohoto rodu pochází ze Střední Asie, Tibetu a Číny.

Pěstování:
Inkarvilea vyžaduje teplé, slunné až mírně polostinné stanoviště, propustnou, vápenitou a výživnou půdu. Potřebuje vydatnou zálivku a lehký zimní kryt.

Množení:
Druhy s řepovitými kořeny není možné množit dělením trsů, ale ze semen se množí poměrně dobře.

Použití:
Nízké druhy jsou vhodné do skalek, vyšší do skupinových výsadeb na záhony.
Nové fotografie rostlin