Zpět na seznam

Hluchavka objímavá

Lamium amplexicaule

Detail
Kategorie Letničky
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé, vstřícné
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, polostín, stín, vlhko, hlinité půdy, nenáročné
Použití rostliny v zemědělství
Použitelné části rostliny list
Popis

Hluchavka objímavá je jednoletá bylina převážně ozimá, ale i jarní. V úžlabí hořejších listů vyrůstají v lichopřeslenech téměř přisedlé vlnaté kalichy, v kterých se vyvíjí plod, dělící se v době zralosti ve čtyři tvrdky. V obrysu jsou tvrdky úzce vejčité, na hřbetní straně vypouklé, na břišní dvouoké, hrana na břišní straně sahá jen pod vrchol, na kterém vzniká trojúhelníková plošinka. Na bázi jsou plody zúžené v pupek. Oplodí je lysé, hladké, matné. Tvrdky jsou šedohnědé, s velkými, špinavě bílými skvrnami, v oblasti kolem pupku jsou světlejší. Tvrdky jsou dlouhé asi 1,5 mm a široké 0,9 mm.

Zvláštností toho druhu je, že jeho květy se většinou nerozvíjejí a dochází k samosprášení. Pokud vykvete, jsou jeho květy s dlouhými trubkami nápadné a ozdobné.

Klíční listy mají čepele oválné, 4 - 6 mm dlouhé, na konci mělce vykrojené, s nepatrným hrotem uprostřed, naspodu krátce střelovité, řapíky jsou dlouhé jako čepel i delší. V úžlabí jsou založeny pupeny vedlejších stonků. První listy jsou vstřícné, křižmostojné, jejich čepel je široce vejčitá, velká 7 až 12 mm, s výraznou žilnatinou, hrubě vroubkovaná, na bázi mělce vykrojená, řapík je až dvakrát delší než čepel. Čepele i řapíky jsou chlupaté. Epikotyl je krátký, čtyřhranný.

Čeleď:
Lamiaceae – hluchavkovité

Výskyt:
Je to běžně rozšířený, nízký plevel, rozšířený od nížin do podhůří. Není náročný na půdu, roste ve všech plodinách na polích, v zahradách, ve vinicích i ve chmelnicích, na úhorech, kompostech a rumištích, na loukách i pastvinách.

Množení:
Druh má krátký vegetační cyklus. Množí se generativně a ve víceletých kulturách či porostech zčásti také kořenujícími položenými stonky. Semena si uchovávají klíčivost i několik let.

Použití:
Mladé rostlinky mohou být potravou pro drobné domácí zvířectvo.
Nové fotografie rostlin