Zpět na seznam

Heřmánkovec nevonný

Matricaria perforata

Foto: Heřmánkovec nevonný
Detail
Kategorie Letničky
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Tvary listů čárkovité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby
Popis

Tato hvězdicovitá krátkověká letnička vypadá jako drobnokvětá chryzantéma nebo plnokvětá kopretina. Tento druh se dříve uváděl i pod synonymem Chrysanthemum inodorum. Dodnes se ale uvádí i pod názvem heřmánkovec přímořský (Matricaria maritima). Druhové jméno přímořský, které se v některých kombinacích vyskytuje, je odvozeno z toho, že v přírodě rostl tento heřmánkovec v pobřežních zónách Severního a Baltského moře.
V zahradách se pěstuje jen plnokvětý kultivar, známý pod jménem ´Sněhová koule´. Je vhodný pro plošné, středně vysoké výsadby. Je to hustě rozvětvená, keříčkovitě rostoucí bylina s tmavozeleným olistěním a s mnoha skutečně sněhobílými, jen uprostřed zažloutlými úbory.
Heřmánkovec je jedno i víceletá lysá bylina s poléhavou, na konci vystoupavou lodyhou. Listy jsou střídavé, přisedlé, 2 -3 krát členěné v čárkovitě dužnatějící úkrojky. Květní úbory vyrůstají na koncích dlouhých stopek jednotlivě. Jsou 2 -3cm velké, u plnokvětých rostlin ploše kulovité, za sucha jsou žlutavé středy zřetelnější. Kvete od června do začátku září.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Heřmánkovec nevonný pochází z pobřeží Severního a Baltského moře.

Pěstování:
Heřmánkovec vyžaduje výživnou a propustnou půdu a slunné stanoviště. Nažky se vysévají koncem března mělce pod povrch půdy. Vzešlé semenáče je třeba alespoň jednou přepíchat a na záhon vysadit v květnu.

Množení:
Heřmánkovec se množí semeny.

Použití:
Heřmánkovec je vhodný pro plošné, středně vysoké výsadby. Je to hustě rozvětvená, keříčkovitě rostoucí bylina s tmavozeleným olistěním a s mnoha sněhobílými, jen uprostřed nažloutlými úbory.
Nové fotografie rostlin