Zpět na seznam

Heřmánek terčovitý

Matricaria matricarioides

Foto: Heřmánek terčovitý
Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny od 5 cm do 40 cm
Barvy rostliny žlutozelená
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Tvary listů kopinaté, peřenosečné
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, chudé půdy, nenáročné
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny květ
Popis

Heřmánek terčovitý je jednoletá, silně vonná bylina, která voní podobně, ale trochu méně příjemně, než heřmánek pravý, kterému je blízce příbuzná. Je jen 5 -40cm vysoká, ale statnější, s tlustšími lodyhami a hustšího vzrůstu, v hořejší polovině rozvětvená, lysá, s listy střídavými, dvakrát až třikrát peřenosečnými v čárkovitě kopinaté, 0,5 -1mm široké, špičaté úkrojky.

Úbory jsou 5 -8mm v průměru, složené pouze z pravidelných, oboupohlavních, terčovitých kvítků, které mají čtyřcípou žlutozelenou korunu a sedí na kuželovitě vyklenutém lůžku bez plevek.

Paprskující květy s korunou jazykovitou nejsou vyvinuty. Zákrov je polokulovitý, složený z víceřadých listenů, které jsou přibližně stejně dlouhé, podlouhle vejčité, tupé, s širokým, průsvitným a blanitým okrajem. Nažky jsou 1,5mm dlouhé, na vnitřní straně se 4 nezřetelnými, podélnými rýhami.

Kvete od července do září.

Čeleď:
Compositae (Asteraceae) – složnokvěté (hvězdicovité)

Původ:
Tato rostlina pochází z východní Asie a možná také ze Severní Ameriky.

Výskyt:
Tento heřmánek roste u nás hojně na návsích, u cest i na pěšinkách, u silnic i na jiných pustých místech, z roviny až do podhůří. Dnes roste téměř na místech v pásmech severní i jižní polokoule.
V Čechách se poprvé objevila u Záběhlic nedaleko Prahy v roce 1853. Šířila se kolem železnic, podél silnic a podél polních cest. Na počátku tohoto století se začala velmi rozšiřovat, dnes není na našem území místi, kde by nerostla.

Použití:
Léčivé účinky tohoto heřmánku jsou skoro stejné jako u heřmánku pravého, ale k lékařským účelům se téměř nesbírá.
Nové fotografie rostlin