Zpět na seznam

Hasivka orličí

Pteridium aquilinum

Foto: Hasivka orličí
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny do 2 m
Barvy listů zelená, plstnaté
Tvary listů zpeřené, vstřícné, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, kyselé půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny skupinové výsadby
Popis

Hasivka orličí je statná vytrvalá, kolem 2m vysoká rostlina. Je to největší evropská kapradina. Má plazivý tlustý, zploštělý, hustě chlupatý oddenek. Listy jsou dlouze řapíkaté, řapík je žlábkovitý, čepel je v obrysu trojúhelníková, 1 -2,5m dlouhá, 2 -3krát trojeně zpeřená v podlouhlé, vstřícné, hustě chlupaté lístky. Kupky výtrusnic jsou při okrajích lístků splynulé v souvislý lem, krytý podvinutým okrajem listu. Rostliny jsou často jen sterilní. V členění čepelí listů i v hustotě odění je to velmi proměnlivý druh, v rámci celého areálu se odchylky někdy hodnotí jako poddruhy. K dozrávání výtrusů dochází v červenci až září.
Tento druh roste i v ČR ve světlých, zejména borových lesích, ve vřesovištích, někdy i na stráních mimo les. Rodové jméno hasivka je odvozeno od schopnosti druhu zahajovat, vzhedem k hluboko rostoucím oddenkům, sukcesi na plochách vzniklých po lesních požárech. Druhové jméno orličí souvisí s tvarem sklerenchymatického pletiva na příčném řezu oddenku, tvar pletiva někdy přípomíná dvouhlavou rakouskou orlici.

Čeleď:
Hypodapidaceae - hasivkovité

Výskyt:
Druh roste převážně na kyselých půdách, tvoří často rozsáhlé porosty. Najdeme ho v celém mediteránu. Je to kosmopolistní druh v různých světadílech.
Nové fotografie rostlin