Zpět na seznam

Hadinec jitrocelovitý

Echium plantagineum

Foto: Hadinec jitrocelovitý
Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny od 20 cm do 60 cm
Barvy rostliny červená, modrá
Tvary rostliny složený
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Duben, Květen, Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, písčité půdy, propustné půdy, náročné
Popis

Hadinec jitrocelovitý je letnička nebo dvouletka vysoká 20 -60cm. Je běžnou a nápadnou rostlinou polí a rumišť po celém území středomořského regionu. Má vzpřímené stonky, jejich povrch je spíše měkčí než štětinatý jako je tomu u většiny příbutných druhů. Nejníže posazené listy jsou až 14cm dlouhé, oválné s výraznými žilkami, a často během kvetení opadávají. Zůstávají jen malé stonkové listy se srdčitou bází. Květy vyrůstají v podobně stočených souborů na krátkých postranních větvičkách. Jsou až 30mm dlouhé, se dvěma vyčnívajícími tyčinkami, během vývoje mění barvu, nejprve jsou červené a později modrofialové. Plod je trojhranná tvrdka, jako u všech příbuzných hadinců. Rostlina kvete od dubna do července.
Příbuzný hadinec obecný (Echium vulgare) je štětinatý, má kompaktnější květenství bez výrazného větvení a horní listy na stonku jsou kopinaté bez srdčitých bází.

Čeleď:
Boraginaceae

Výskyt:
Hadinec jitrocelovitý roste po celé oblasti Středomoří, na polích a na písčitých místech v blízkosti moře. Hadinec obecný roste na stejných lokalitách jako hadinec jitrocelovitý.
Nové fotografie rostlin