Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny od 20 cm do 25 cm
Barvy rostliny žlutá, oranžová, bílá
Barvy listů zelená, stříbrná, plstnaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby, střešní zahrady
Popis

Gazánie jsou u nás často pěstované jako letničky, mohou ale i lehce přezimovat. V zahradnictvích jsou nabízeny výhradně hybridy, pocházející z různých druhů rodu Gazania. Pro balkónové truhlíky se hodí kultivar ´Mini-Star´ nebo směs ´Chansonete´, případně ´Morgentau´ (směs zakrslých ganzánií). Téměř polštářovitě rostoucí, jen 20 - 25cm vysoké kultivary se vyskytují v barvě žluté, bílé a světle oranžové. Úzké listy jsou na vrchu zelené, vespod stříbřitě plstnaté.
Gazánie kvete od července do srpna, napřed vypěstovaná i od června do září.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Předkové této rostliny pocházejí z jižní Afriky.

Pěstování:
Gazánie vyžaduje slunné stanoviště, jednotnou zeminu, substrát typu TKS 2. Zakoupené nebo vypěstované rostliny vysazujeme ve sponu 20cm. V době vegetace přiměřeně zaléváme, přelití škodí. Odkvětlé květy odstraníme, tak rostlina znovu vykvete. Přezimuje na světlém a bezmrazém místě. Rostliny snesou menší mráz. Kořenový bal nesmí nikdy zcela vyschnout. Na jaře zaschlé části zcela odstraníme a výhony o polovinu zkrátíme.

Hnojení:
Přihnojujeme každý týden.

Množení:
Množíme výsevem semen od února do dubna při teplotě 18 až 20°C.

Použití:
Jednobarevné kultivary se hodí ke každým balkónovým květinám, vyžadujícím stejné podmínky, např. ke hledíkům, hvězdičkám nebo listopadkám.
Nové fotografie rostlin