Zpět na seznam

Fibigie štítovitá

Fibigia clypeata

Foto: Fibigie štítovitá
Detail
Kategorie Dvouletky
Výška rostliny od 20 cm do 40 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená, plstnaté
Tvary listů kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, sucho, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny do vázy
Popis

Tuto rostlinu znovu objevili pro evropské zahrady aranžéři sušených květin v módní vlně, která koncem 20. století probíhala Evropou. Asi 14 druhů tohoto rodu pochází z východního Středomoří. Jsou blízce příbuzné zástupcům rodu Alyssum, za jehož příslušníky byly považovány, případně byly zařazovány do rodu Farsetia nebo dokonce Lunaria. Fibigia clypeata se pěstuje podobně jako Lunaria annua pro blanité přepážky v plodech, které jsou teprve tou hlavní ozdobou suchých vazeb.
Fibigie štítovitá se pěstuje jako dvouletá rostlina. V prvním roce vytváří přízemní růžici listů a v druhém roce vykvétá a tvoří plody. Ty vyrůstají z oplozených květů v prodloužených hroznech. Zpočátku jsou měkce sametové, sivozelené.
Ve své vlasti je fibigie vytrvalá rostlina. Lodyha je vysoká 20 -40cm, listy střídavé, úzce kopinaté, porostlé hvězdovými chlupy. Čtyřčetné žluté květy v koncových hroznech rozkvétají postupně. Kvetou druhým rokem po výsevu, od června do července, někdy ještě znovu na podzim.

Čeleď:
Brassicaceae - brukvovité

Původ:
Fibigie pochází z jižní Francie, Itálie a západní Asie.

Pěstování:
Fibigie vyžaduje sušší, propustnou půdu, polohu na výsluní. Semena se vysévají v březnu až červenci. Klíčí při teplotě 12 až 15°C do 14 dnů.

Množení:
Fibigie se množí semeny.

Použití:
Fibigie se pěstují k řezu. Po ustřižení se buď ihned aranžují nebo suší.
Nové fotografie rostlin