Zpět na seznam

Fazol šarlatový

Phaseolus coccineus

Foto: Fazol šarlatový
Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny do 4 m
Barvy rostliny červená, bílá
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité, trojboké
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Srpen
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby, popínavá rostlina, střešní zahrady
Použitelné části rostliny plod
Popis

Slovem „phaseolus“ se ve středověku označovala buď jakási réva, nebo spíše nějaký druh hrachu. Teprve Linné toto slovo použil jako rodové jméno fazolů.
Dnes se fazole pěstují téměř v celém světě. Jejich plody se ale vždy musí před konzumací tepelně upravit, jinak mohou být jedovaté.
Fazol šarlatový je nejen užitečná zelenina, ale i krásná ovíjivá rostlina. Původně je to dvouletka, ale v chladných oblastech Evropy se pěstují spíš jako jednoletá liána, schopná vyrůst během jedné sezóny až do výšky 4m.
Původní druh kvetl šarlatově. V zahradách se jako okrasná liána uplatňuje dvoubarevný kultivar ´Bicolor´, který má tzv. křídla v květech bílá a pavézu šarlatově červenou. Koncem léta má tato liána dlouhé, široké lusky, obsahující skvrnitá ledvinitá semena.
Fazol šarlatový je ovíjivá levotočivá, jen málo větvená liána s trojčetnými listy a zašpičatělými, široce vejčitými lístky. Květy vyrůstají v úžlabních květenstvích a jsou 2 -2,5cm velké, šarlatové, zřídka čistě bílé. Kvetou v červnu a září, postupně. Lusk je až 30cm dlouhý, plochý, drsný a obsahuje 3 -9 zpravidla pestrých semen.

Čeleď:
Fabaceae - bobovité

Původ:
Fazol šarlatový pochází z tropických a subtropických oblastí Ameriky.

Pěstování:
Fazol šarlatový je jedna z mála ovíjivých rostlin, které snesou extrémní podmínky lodžií panelových domů a přitom je dokážou, alespoň v letních měsících, učinit na pohled krásnými. Půdu v truhlících potřebují dobře zásobenou živinami.
Semena se vysévají začátkem května přímo na záhon, nejlépe po 2 -3 do jedné jamky. Brzy po vzejití potřebují rostliny vhodnou oporu pro ovíjení. Jihoameričtí indiáni je vysévají např. ke kukuřici, aby se po ní pnuly.

Množení:
Fazol se množí semeny.
Nové fotografie rostlin