Zpět na seznam

Dvojštítek sladkoplodý

Biscutella laevigata

Foto: Dvojštítek  sladkoplodý
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny do 30 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny klas
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, zubaté, velmi variabilní
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben, Květen, Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, sucho, vlhko, teplomilná, vápenité půdy, kyselé půdy, hlinité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Popis

Dvojštítek sladkoplodý je vytrvalá, asi 0,3m vysoká bylina s dřevnatějícím kořenem, který na vrchu nese zbytky listů z přecházející vegetační sezóny.

Ve středu růžice z listů vyrůstá jedna nebo několik přímých, v horní části metlovitě rozvětvených, holých nebo srstnatě chlupatých stonků.

Listy mají různý tvar, přízemní jsou jednoduché, podlouhle klínovité, s dlouhými stopkami, celokrajné nebo hrubě zoubkaté, holé nebo plstnaté. Stonkových listů je málo, většinou jsou menší, sedící.

Malé květy jsou uspořádané v klasech. Kališní lístky odstávají, lupeny jsou žluté, 5 -7mm dlouhé.

Rostlina kvete v dubnu až červenci.

Čeleď:
Brassicaceae - brukvovité

Výskyt:
Je to subatlantický druh rozšířený zejména v horách celé Evropy, mimo Skandinávii a jihu Balkánského poloostrova, do Anglie byl zavlečen.

Roste převážně na vápencích a dolomitech, na výslunných, suchých až vlhkých, mírně kyselých až neutrálních, humózních, skeletnatých, hlinitých až jílovitých půdách. Nesnáší dlouhotrvající vlhkost. Je to světlomilný druh rostoucí na kamenitých, slunečných a teplejších svazích, pasekách, v sutinách. V nižších polohách roste společně s kostřavou Dominovou na písku.

Tato rostlina má velmi bohatou kořenovou soustavu, postupem času dřevnatějí, zachovávají si ohnutý tvar, což umožňuje jejich dobré uchycení v půdě. Když se pohybem půdy odtrhne kus kořene, je schopný samostatně růst jako nová rostlina.

Květy se dobře přizpůsobují počasí, za teplého počasí opylují zvenčí, za nepříznivého počasí dochází k samoopylení.
Nové fotografie rostlin