Zpět na seznam

Duhovnice zelenokvětá

Ixia viridiflora

Foto: Duhovnice zelenokvětá
Detail
Kategorie Cibulnaté a hlíznaté rostliny
Výška rostliny od 50 cm do 70 cm
Barvy rostliny zelená, žlutá, fialová, bílá
Tvary rostliny klas
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, písčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny do vázy, skupinové výsadby
Popis

V Jižní Americe roste asi 30 druhů tohoto rodu, v zahradách se s nimi setkáme jen zřídka. Byly většinou výchozím materiálem k vyšlechtění mnoha různotvarých kultivarů.
Z kulovité cibule vyrůstá kolem šesti mečovitých, až 50cm dlouhých listů. Květy jsou hvězdicovité až zvonkovité široce otevřené, v počtu 5 -12, vytvářejících klas. Květy se třemi úzkými, nazpět ohnutými bliznami mají u vyšlechtěných kultivarů různé barvy, od bílé s karmínovým středem přes žlutou s fialovým středem až po fialové nebo karmínové se světle oranžovým středem. Duhovnice vykvétají počátkem léta.
Cibule je kulovitá, drobná s hladkým nebo vláknitým povrchem. Listy jsou úzké, mečovité, až 50cm dlouhé. Květy se otevírají jen za slunečného počasí, u původního druhu mají měděně zelenou barvu s tmavě červeným středem a s modrozelenými skvrnami. Plod je blanitá tobolka. Rostlina měří v době květu 50 -70cm. Kvete od května do června. Je to velmi choulostivá rostlina, která ve středoevropských podmínkách nevydrží dlouho. Ixia hybridy nejsou tak citlivé, ale vyžadují zvýšenou péči.


Čeleď:
Iridaceae - kosatcovité

Původ:
Duhovnice pochází z Jižní Afriky.

Pěstování:
Při venkovním pěstování vyžadují rostliny lehčí písčitou půdu s dobrou zásobou živin a teplé, osluněné stanoviště. Cibule se vysazují pozdě na podzim, v listopadu nebo začátkem prosince. Sázíme je do hloubky 8 -10cm a ve vzdálenosti 6 -10cm od sebe. Na zimu potřebují rostliny přikrývku. Po odkvětu v srpnu vyjmeme cibule ze země a až do nové výsadby je skladujeme v suchu a chladnu.

Množení:
Duhovnici množíme ze semen, nebo z postranních cibulek, které při sklizni dospělých cibulí oddělíme a sázíme teprve zjara do humózní půdy,která musí být kyprá a nezaplevelená.
Nové fotografie rostlin