Zpět na seznam

Dryádka osmiplátečná

Drys octopetala

Foto: Dryádka osmiplátečná
Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny žlutá, bílá
Barvy listů zelená
Tvary listů řapíkaté
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skalky
Popis

Dryádka patří mezi nejhezčí dřeviny vysokých hor. Roste na sutích a skalách v horském až alpínském stupni vysokých hor Evropy a v arktické oblasti. Větve jsou plazivé a vyrůstají z nich nevelké, ale velmi ozdobné kožovité řapíkaté listy. Jsou dlouhé 2 -3cm, na lící tmavozelené, lysé, na rubu běloplstnaté, na okraji pravidelně vroubkované. Květy jsou jednotlivé, bílé nebo žluté, na dlouhých stopkách. Plod je nažka s dlouhým chlupatým přívěskem.
Dryádka osmiplátečná na zahrádkách dobře roste, ale většinou nekvete tak pěkně jako v horách. Častěji se pěstuje Drys x suendermannii, kříženec druhů Drys octopetala a Drys drumondii, se žlutými květy. Je mohutnější než dryádka osmiplátečná, lépe kvete a má nažloutlé květy.
Drys octopatalavykvétá v červnu až srpnu. Má velké bílé květy na stopkách dlouhých 5 -10cm. Je ozdobná, nažky ukončené dlouhými chlupatými přívěsky vytvářejí pěkné „ochmýřené koule“.
V alpínském stupni rumunských hor roste drobná dryádka s menšími listy, květy i plodenstvím. V nížinných podmínkách na našich skalkách se nemění ani za několik let. Tato dryádka je často mylně pokládána za druh Drys tenella, syn. Drys integrifolia - dryádka celokrajná. Má celokrajné, při bázi pilovité listy s výrazně podvinutým okrajem. Dryádka vroubkovaná má listy malé, ale vroubkované, je vlastně zdrobnělinou dryádky osmiplátečné a může být její varietou nebo subspecií.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Původ:
Dryádka osmiplátečná pochází z vysokých hor Evropy.

Pěstování:
Na skalkách se dryádka pěstuje poměrně snadno. I když v přírodě roste převážně na bazických horninách, můžeme ji pěstovat i na kyselém podloží.Pokud jsou silné mrazy bez sněhu, rostlina někdy přemrzne, ale na jaře zase většinou obrazí. Vyžaduje dobrou humózní štěrkovou půdu, slunce až polostín. Větvičky ležící na zemi snadno zakořeňují, a tak se dryádka rozrůstá v krásné tmavě zelené husté koberce.

Množení:
Dryádky množíme oddělením zakořeněných větviček nebo řízky, které se však špatně ujímají. Nažky vyséváme ihned po dozrání.
Nové fotografie rostlin