Zpět na seznam

Drchnička rolní

Anagallis arvensis

Detail
Kategorie Letničky
Barvy rostliny červená
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, sucho, hlinité půdy
Popis

Drchnička rolní je nenápadný, drobný, jednoletý plevel s krásnými červenými kvítky.

Kulaté jednopouzdré tobolky jsou uloženy ve vytrvávajícím kalichu s dlouhými kopinatými cípy a v době zralosti se otevírají méně obvyklým způsobem – pomocí víčka. Po jeho odpadnutí vypadávají semena z dolní části plodu. Oplodí je lysé, hladké, slabě lesklé, s patrnými švy srůstu plodolistů a na vrcholu se zbytkem čnělky. Má slámově žlutou až světle hnědou barvu. Tobolka je velká asi 4 mm a obsahuje asi dvacet semen.

Semena jsou vejčitá, jsou tříboká až víceboji. Na hranách semen jsou úzké kýly, na jednom z nich je na bázi podlouhlý pupek semenný. Osemení je jemně bradavičnaté, matné, má hnědou až tmavohnědou barvu, pupek a kýl jsou světlejší. Semena jsou asi 1,2 mm dlouhá a 0,9 mm široká.

Klíční listy jsou vejčitě kopinaté, celokrajné, přisedlé, 4 - 5 mm dlouhé, oboustranně lysé, na rubu hnědočerveně tečkované. V jejich úžlabí jsou založeny viditelné pupeny vedlejších stonků. První listy jsou vstřícné, křižmostojné, vejčité, celokrajné, tupě špičaté, přisedlé, s patrnou střední žilkou, 5 - 6 mm dlouhé, oboustranně lysé, na rubu tečkované. Další páry listů jsou obdobné, postupně větší s výraznější žilnatinou. Epikotyl je krátký, nevýrazně čtyřhranný, další články jsou výrazně čtyřhranné.

Čeleď:
Primulaceae - prvosenkovité

Výskyt:
U nás není tento plevel vzácností, roste téměř na všech půdách od nížin do podhůří. Vyskytuje se na polích, kde vytváří přízemní porostní vrstvu. Tato rostlina je přítomna v menší míře téměř ve všech plodinách, dále ji najdeme v zahradách, ve vinicích, na úhorech, u polních cest a na rumištích. Má řadu barevných forem včetně modré, která roste výhradně v teplé oblasti na vápnité půdě.

Množení:
Rostlina se množí převážně generativně. Semena zrají od července do podzimu. Klíčí poměrně brzy na jaře po přezimování a určitém zahřátí půdy, ale i později během léta a podzimu, v půdě si semena uchovají klíčivost více let.
Nové fotografie rostlin