Zpět na seznam

Drápkovka centradénie

Centradenia

Foto: Drápkovka centradénie
Detail
Kategorie Letničky
Barvy rostliny růžová
Barvy listů červená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben, Květen, Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby, závěsné nádoby, střešní zahrady
Popis

Centradenie cv. Cascade je čerstvou novinkou mezi balkónovými rostlinami. Botanici ji někdy řadí k rodu Heterocentron. Má měkké, měděně zbarvené listy, jemně chlupaté. Květy jsou malé, sytě růžové s drápovitými tyčinkami. Vyrůstá jich velké množství na převisajících stoncích. Mezi obdobími vrcholného kvetení jsou krátké přestávky, během kterých rostlina nabírá síly k novému květu. Rostlina kvete od dubna do srpna, hlavní období je v květnu a v červnu.

Čeleď:
Melastomaceae - černoústcovité

Původ:
Drápovka pochází ze Střední Ameriky.

Pěstování:
Drápovka vyžaduje slunné stanoviště nebo polostín, jednotnou zeminu pro balkónové květiny. Zakoupené nebo vypěstované mladé rostliny se v nádobách vysazují na vzdálenost 20cm. V době růstu udržujeme půdu rovnoměrně vlhkou. Přelití nebo přeschnutí rostlině škodí. Odkvetlé výhony neodstřiháváme. Často se utvářejí nová poupata i na starém dřevě. Odstraňování odkvetlých částí odpadá, protože se rostlina sama čistí, odkvetlé květy samy od sebe opadávají.
Na podzim rostlinu hluboko seřízneme a umístíme na světlé a bezmrazé místo. Půdu udržujeme jen mírně vlhkou. Na jaře přesazujeme.

Hnojení:
Přihnojujeme slabě každých čtrnáct dní.

Množení:
Množíme vrcholovými a stonkovými řízky v časném létě.

Použití:
Drápovka je ideální rostlina pro malé závěsné nádoby a do pestrých směsí v balkónových truhlících nebo jako podrost k přenosným rostlinám.
Nové fotografie rostlin