Zpět na seznam

Dračík jehličkolistý

Penstemon pinifolius

Foto: Dračík jehličkolistý
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 20 cm do 30 cm
Barvy rostliny červená
Barvy listů zelená
Tvary listů kopinaté, vstřícné
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, sucho, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné, zimní pokrývka
Použití rostliny skalky
Popis

Tento rod zahrnuje přes 250 druhů. Jsou to jednoleté, dvouleté, vytrvalé byliny a polokeře, nízké kobercovité, ale také až 60cm vysoké. Listy mají vstřícné, většinou jednoduché rozmanitého tvaru, květy různých barev jsou souměrné s různě dlouhou trubkou. Dračíky bohatě kvetou, některé druhy velkými květy v krásných čistých barvách, převážně v různých tónech růžové a fialové, ale také bílé, žluté i modré.
Některé plazivé druhy, např.Penstemon cardwellii, se velmi rozrůstají a zaberou velkou plochu, která je v době květu ozdobou zahrady. Ve větší skalce necháme dračík rozrůst, ale do menších skalek volíme méně vzrůstné druhy, např. Penstemon pulchellus.
Dračík jehličkolistý je vysoký 20 až 30cm, nenáročná polokeřík s jemnými jehlicovitými stálezelenými listy a v červenci až srpnu se sytě červenými květy.
Bohatě kvetoucí Penstemon cardwellii patří mezi plazivé dračíky. Má poléhavé větve, které ve styku se zemí zakořeňují. Kvete v červnu a červenci velkými růžovofialovými květy a na podzim často remontuje. V přírodě roste na vlhčích stanovištích.
Bylinný Penstemon hirsutus vytváří asi 30 -40cm vysoký trs. Má kopinaté listy, zúžené v křídlatý řapík, tmavozelené, vínově naběhlé, chlupaté. Rozkvétá v červnu až srpnu bílými a modravě fialovými květy. Jeho bohatě kvetoucí kultivar ´Pygmaeus´ je pouze 15cm vysoký.

Čeleď:
Scrophulariaceae - krtičníkovité

Původ:
Dračík jehličkolistý je původem z Nového Mexika a Arizony.

Pěstování:
Dračíky vysazujeme na suché, teplé chráněné místo s dobrou drenáží, nejlépe do štěrbiny mezi kameny na slunce nebo i na odklon od slunce. Vyžadují humózní kyselou zem s příměsí štěrku a borové hrabanky. Nesnášejí vápník. V zimě je kryjeme proti vlhku.

Choroby, škůdci:
Dračíky často trpí mrtvicí a část rostliny uschne. Zasychající větve odstraníme a rostlinu sestřihneme. Volné místo brzy zaroste novými větvemi.
Nové fotografie rostlin