Zpět na seznam

Dosna indická

Canna indica

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 40 cm do 1 m
Barvy rostliny žlutá, oranžová, fialová, růžová
Tvary rostliny hrozen, klas
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité, kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby
Popis

Rod zahrnuje asi 50 druhů. Rostliny mají hlíznatý, částečně plazivý oddenek a statné vejčité kopinaté listy se zpeřenou žilnatinou. Pěstuje se asi 20 kultivarů od hybridu s názvem Canna indica, který vznikl křížením druhů Canna coccinea, Canna flaccida, Canna glauca a Canna indica. Šlechtění začalo v polovině minulého století a stále se šlechtí nové kultivary. Ke komerčním účelům se používá asi 20 kultivarů. V poslední době jsou to hlavně trpasličí formy dosen, které dříve kvetou, v zahradě zabírají méně místa a je možné je úspěšně pěstovat i v nádobách. Kultivar ´Lucifer´ je nejen nízký, ale kvete i v zimě.
Rostliny jsou 40 -150cm vysoké, v barvě květů velmi variabilní - od žluté, přes oranžovou, šarlatovou až po růžově fialovou. Oblíbené jsou také dvojbarevné kultivary. Listy jsou vejčitě kopinaté, zelené, často s tmavým červenohnědým nádechem. Květy jsou asymetrické (trojčený kalich a koruna), v hustém hroznu nebo klasu. Plod je trojboká, krátce trnitá tobolka s mnoha semeny. Dosna kvete v květnu až v říjnu.

Čeleď:
Cannaceae - dosnovité

Původ:
Dosna roste v podmáčených oblastech tropické a subtropické části Severní Ameriky. Místy se vyskytuje v Asii a v Africe, ale vždy jako zplanělá rostlina, která tam byla v minulosti introdukovaná.

Pěstování:
Dosna vyžaduje teplé slunné stanoviště, minerálně bohatou, dobře propustnou půdu, nejlépe kompostovou zeminu s pískem. V době vegetace vyžaduje častou zálivku. Rostliny nejsou mrazuvzdorné, na zimu je ukládáme do suchých místností v písku nebo v mírně vlhké rašelině. Během zimního období je prohlížíme, jestli nejsou napadeny plísní. Zjara je předpěstujeme v květináči a vysazujeme v polovině května.

Hnojení:
Dosny hnojíme kompostem, rohovinou nebo kostní moučkou nebo starým koňským hnojem. Pak jsou rostliny dobře vyvinuté a bohatě kvetou.

Použití:
Dosny dobře vyniknou vysazené ve skupinách na trvalkových záhonech, používají se také v parkových úpravách.
Nové fotografie rostlin