Zpět na seznam

Divizna velkokvětá

Verbascum thapsiforme

Detail
Kategorie Dvouletky
Výška rostliny do 2 m
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů vykrajované, okrouhlé, vstřícné
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny v lékařství
Popis

Divizna velkokvětá patří k nejstarším léčivým rostlinám. Je to mohutná, až dva metry vysoká, dvouletá bylina.

Plodem je jednopouzdrá tobolka ve vytrvávajícím kalichu, který ji převyšuje. V době zralosti tobolka puká čtyřmi chlopněmi. Plody jsou uspořádány do velkých, přímých, hroznovitých plodenství, obsahujících průměrně padesát plodů, ale někdy i přes dvě stě. Jedna tobolka obsahuje asi 500 semen. Kalich je hustě chlupatý až plstnatý, asi stejně dlouhý jako plod. Tobolka má tvar široce vejčitý, je lysá, jemně bradavičnatá, slabě lesklá, světle hnědá. Je asi 14 mm dlouhá a 9 mm široká.

Semena jsou v obrysu nejčastěji tvaru obdélníku. Osemení je drsné, s nepravidelně uspořádanými obdélníkovými prohlubněmi směřujícími příčně na podélnou osu semena, matné a má šedohnědou nebo šedou barvu. Na břišní straně je nepatrný dlouhý semenný šev. Semena jsou asi 0,8 mm dlouhá a 0,5 mm široká. Jednotlivé druhy divizny se podle semen těžko rozlišují pro nedostatek diakritických znaků i pro malé rozměry.

Hypokotyl je žláznatě chlupatý. Klíční listy jsou přiokrouhle koníkovité, žláznatě chlupaté, jejich čepele asi 3 mm dlouhé spočívají na řapících o něco kratších. První dva listy vyrůstají vstřícně, další střídavě a klíční rostlina vytváří přízemní listovou růžici. Listy jsou oválné a postupně podlouhle oválné, na konci tupě špičaté, od třetího listu mělce vroubkované, naspodu klínovitě zúžené a krátký řapík. První listy jsou jen 5 - 10 mm dlouhé, další listy jsou postupně 15 - 40 mm dlouhé. Všechny listy mají patrnou zpeřenou žilnatinu, jsou žláznaté, později i vlnatě chlupaté.

Čeleď:
Scrophulariaceae – krtičníkovité

Výskyt:
Druh roste od nížiny do podhůří, na kamenitých stráních, pastvinách, u cest a na jiných výslunných místech.

Množení:
Rostlina se množí generativně drobnými semeny, která zrají od srpna a mohou si uchovat klíčivost více let.

Druh je šířen pomocí semen větrem i vodou. Také člověk se na jejím šíření podílí.

Použití:
Někdy se divizna pěstuje na plantážích k léčebným účelům. Je to důležitý medonosný druh.
Nové fotografie rostlin