Zpět na seznam

Devětsil zvrhlý

Petasites hybridus

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 40 cm do 100 cm
Barvy rostliny růžová
Tvary rostliny hrozen, lata
Barvy listů zelená, šedozelená
Tvary listů zubaté, srdčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Březen, Duben, Květen
Požadavky rostliny slunce, polostín, stín, vlhko, kamenité půdy
Použití rostliny osázení vodních ploch
Použitelné části rostliny list, stonek
Popis

Vytrvalá bylina se silným oddenkem, který na jaře vyhání jednoduché, šupinaté stvoly, ukončené bohatým hroznem květů nebo latou. Květní úbory jsou růžové nebo bělavé s bledorůžovým nádechem. V době květu je devětsil 40 cm vysoký, v době vytváření plodu až jeden metr.

Listy tvoří bohatou přízemní růžici. Jsou okrouhle nebo tříhranně srdčité, měkce chobotnatě zubaté, na rubu nejdřív šedoplstnaté, později olysalé. Plod je opatřen špinavě bílým chmýřím. Devětsil nepříjemně páchne. Kvete od března do května.

Čeleď:
Asteraceae (hvězdnicovité)

Výskyt:
Devětsil je rozšířen v Evropě, u nás roste na březích řek a potoků, ve vlhkých lesích, většinou pospolitě, od nížina do horského pásma.

Sběr a úprava:
Oddenek sbíráme brzy na jaře, omyjeme a usušíme ve stínu. Při umělém sušení nesmí teplota překročit 40 stupňů. Má nepříjemný pach a nahořkle aromatickou chuť.

Účinné látky a působení:
Obsahuje hlavně silici, hořčinu, slizové látky a třísloviny, petasin, kyselinu angelikovou, isopetasol, insulin a sirné sloučeniny. Devětsil působí spasmolyticky, oddenek se používal k utišení kašle.

Použití:
Bylina se používá jako spazmolytikum v nálevu při dráždivém kašli, křečích hladkého svalstva, při dysurických obtížích. Může se smíchat s medem, s vínem, nebo s ovesnými vločkami. Zevně se používá na křečové žíly, hemeroidy a špatně se hojící rány.
Nové fotografie rostlin