Zpět na seznam

Cistanche žlutá

Cistanche phelypaea

Foto: Cistanche žlutá
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 20 cm do 100 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny klas
Barvy listů žlutozelená
Tvary listů zubaté, kopinaté
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Duben, Květen
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, teplomilná, náročné
Popis

Cistanche žlutá je statná, vytrvalá, nezelená parazitická rostlina vysoká 20 -100cm. Lodyhy jsou na bázi zduřelé, mohutné, přímé, nevětvené, hluboce brázdité, za květu voskově žluté. Listy jsou střídavé, šupinovité, kopinaté, na okrajích zubaté, asi 2cm dlouhé, brzy hnědnoucí. Květenství je klasovité, 10 -20cm dlouhé, husté. Květy jsou téměř pravidelné, pětičetné, kalich je zvonkovitý, 13 -18cm dlouhý, ušty tupé. Koruna je z prohnuté trubkovité báze široce rozevřená, 3 -6cm dlouhá, žlutá, cípy jsou tupé, ohrnuté. Tyčinky jsou čtyři, rostou z korunní trubky, prašníky jsou chlupaté. Plod je tobolka. Rostlina kvete od dubna do května.
Mnohem vzácněji se v Africe vyskytuje Cistanche fialová (Cistanche violacea). ta je menší, asi 20 -50cm vysoká, květy má světle fialové. Parazituje na duzích rodu Tamarix a Limoniastrum.

Čeleď:
Orobanchaceae - zázvorovité

Výskyt:
Cistanche roste v Portugalsku, Španělsku, v Řecku, Turecku, Arábii, severní Africe až na Saharu, na Kanárských ostrovech. Najdeme ji na písčitých dunách. Cizopasí na kořenech dřevin čeledi Chenopodiaceae (merlíkovité), někdy ve velké vzdálenosti od nadzemních částí hostitelů.
Nové fotografie rostlin