Zpět na seznam

Čilimník rozložený

Cytisus decumbens

Foto: Čilimník rozložený
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 10 cm do 20 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, mrazuvzdorná, písčité půdy, nenáročné
Použití rostliny skalky
Popis

Čilimníky jsou listnaté opadavé nebo stálezelené dřeviny různé velikosti, od docela nízkých plazivých keříků až po keře vysoké 1 -2cm. Mají trojčetné nebo celistvé listy a květy v koncových hroznech nebo ve svazečcích. Květy jsou motýlokvěté, typické pro čeleď Fabaceae. Mají velký horní plátek, tzv. pavézu, a po stranách dva úzké, podlouhlé plátky, tzv. křídla. Dva dolní plátky jsou malé, srostlé a nazývají se člunek. Dozrávají v plochý několikasemenný lusk.
Rod Cytisus zahrnuje asi 50 druhů rostoucích v Evropě na suchých stanovištích.
Čilimník rozložený je nízký, plazivý, vysoký 10 -20m. Rychle se rozrůstá do šíře. Má tenké dlouhé poléhavé větve, porostlé drobnými, po obou stranách chlupatými listy, v květnu až červnu vykvétá velkými zlatožlutými květy.
Cytisus x praecox je větší keř, až 2m vysoký i široký. Má lehce ohnuté tenké větve. Kvete v dubnu světle žlutými vonnými květy. Je vhodný do velké skalky.
Cytisus scoparius je 50 -150cm vysoký keř s drobnými trojčetnými, brzy opadavými listy na zelených hranatých větvích. Kvete v květnu a červnu. Má několik pěkných kultivarů, které jsou choulostivější než druh.

Čeleď:
Fabaceae - bobovité

Původ:
Čilimník rozložený pochází z Evropy.

Pěstování:
Čilimníky dobře rostou v normální zahradní písčité zemi na slunci, kde také nejlépe kvetou. Většinou jsou zimovzdorné. Některé krásné kultivary s květy různých barev (i s dvoubarevnými) ale vyžadují chráněné stanoviště a zimní kryt aspoň na kořeny. Pokud přece jen namrznou, na jaře zase obrazí. Čilimníky můžeme bez obav krátit.

Množení:
Botanické druhy se snadno množí semeny, kultivary měkkými řízky, které řežeme ihned po odkvětu. Plazivé druhy množíme nejčastěji zahřížením větvičky.

Použití:
Čilimník rozložený můžeme použít do větší skalky, na vrchol velkého kamene nebo do suché zídky, kde jeho převislé větve vytvoří v době květu žlutý vodopád.
Druh Cytisus scoparius vysazujeme do propustné písčité země na slunce, do velké skalky nebo jako solitéru.
Nové fotografie rostlin