Zpět na seznam

Chrpa chlumní

Centaurea triumfettii

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 10 cm do 50 cm
Barvy rostliny modrá, fialová, bílá, růžová
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené, celokrajné, kopišťovité, vejčité, velmi variabilní
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, teplomilná, hlinité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Popis

Chrpa chlumní je vytrvalá, šedě plstnatá, 10 - 50 cm vysoká bylina s přímou nebo vystoupavou, jednoduše nebo nahoře málo rozvětvenou lodyhou.

Listy mají různý tvar, jsou měkké, na obou stranách nebo jen na rubu sivě plstnaté. Přízemní listy jsou nejčastěji v růžici, s krátkými stopkami, široce vejčité až úzce kopisťovité, nedělené, celokrajné až zpeřené. Stonkové listy jsou široce nebo úzce sbíhavé.

Úbory jsou na konci stonků většinou jednotlivé, krátce stopkaté nebo obalené největšími listy. Zákrovy jsou vejcovité, listeny mají trojhranný, až k bázi sbíhavý, hnědý nebo až černý, na okraji zoubkatý přívěsek. Zoubky jsou bílé, zřídka hnědavé nebo na bázi načernalé, 2 až 3 krát delší než šířka lemu. Střední květy jsou fialové, okrajové modré, zřídka sytě fialové, růžové nebo bílé.

Plody jsou nažky.

Rostlina kvete od června do srpna.

Čeleď:
Asteraceae – hvězdicovité

Výskyt:
Tento druh roste na skalách, travnatých a křovinatých stráních a lesostepích, v prosvětlených dubových lesích a křovinách, na jejich okrajích. Vyžaduje mírně suché až suché, humózní, mělké, propustné, kamenité, hlinité až jílovité půdy. U nás je chráněný.
Nové fotografie rostlin