Zpět na seznam

Chrastavec polní

Knautia arvensis

Foto: Chrastavec polní
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 30 cm do 1 m
Barvy rostliny modrá, fialová
Barvy listů šedozelená
Tvary listů kopinaté, peřenosečné
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, sucho, hlinitopísčité půdy, kamenité půdy, nenáročné
Popis

Chrastavec polní je vytrvalá bylina se silným kůlovitým kořenem a větevnatým oddenkem, ze kterého vyrůstá květní lodyha a po straně růžice přízemních listů, z nich vyroste další rok další květní lodyha a po straně nová přízemní růžice listů. Lodyha je vzpřímená, 30 -150cm vysoká, v době květu se zlatožlutými přízemními listy, oblá až trochu rýhovaná, jednoduchá nebo rozvětvená, dole porostlá zpět namířenými stětinami, nahoře lysá.

Listy jsou šedozelené, matné, v obrysu široce obkopinaté, přízemní někdy nedělené, lodyžní většinou lyrovitě nebo peřeně dělené až peřenosečné s úkrojky kopinatými, téměř lysé až chlupaté.

Drobné kvítky skládají mnohokvěté, 2 -4cm v průměru měřící strbouly na dlouhých, chlupatých a někdy žláznatých stopkách. Strbouly složené z oboupohlavných kvítků měří 3 -4cm v průměru a tvoří je 85 -100 kvítků, strbouly složené z kvítků samičích jsou menší, 1,5 -2cm v průměru a skládá je jen 56 -60 kvítků. Zákrov strboulů je složen z více řad vejčitě kopinatých a chlupatých listenů a lůžko strboulů je chlupaté, bez listenů. Jednotlivé kvítky mají kalich složený z 8 pérových štětin a čtyřcípou korunu, která je modrá, někdy růžově fialová. Okrajové květy mají větší korunu. Spodní semeník je složený ze dvou plodolistů, mění se za plodu v nažku 5 -6mm dlouhou a štětinatě chlupatou.

Rostlina kvete od května do září.

Čeleď:
Dipsacaceae - štětkovité

Výskyt:
Chrastavec polní roste na sušších loukách, na výslunných a travnatých místech, na pastvinách a na úhorech, podle cest i na kamenitých stráních, z nížiny až do subalpínského pásma, téměř v celé Evropě.

Použití:
Listy této rostliny se dříve používaly v lidovém lékařství.
Nové fotografie rostlin