Zpět na seznam

Česnek narcisokvětý

Allium narcissiflorum

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 15 cm do 30 cm
Barvy rostliny fialová
Tvary rostliny okolík
Barvy listů šedozelená
Tvary listů čárkovité
Typy listů listnaté, poloopadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, vápenité půdy, zimní pokrývka
Použití rostliny do vázy, skupinové výsadby
Popis

Velké množství česneků má květenství v různých odstínech červené, fialové a modré. Sem patří i česnek narcisokvětý (Allium narcissiflorum), který je ozdobný především svým zvonkovitým převislým zářivě červenofialovým květenstvím. Jeho cibule je zvlášť cylindrická, vybíhající v dlouhou špičku, rostoucí svazčitě.Listy jsou úzce čárkovité, přímé, šedozelené, 15 -20cm dlouhé. Květ je řídký okolík složený ze 2 -10 zvonkovitých zářivě červenofialových květů. Zpočátku jsou nící, později se vzpřimují. Plod je dělená tobolka s červenými lesklými semeny. Rostliny dorůstá do výšky 15 -30cm, kvete v květnu až červnu.
Podobná zvonkovitá květenství má, ale modrá má Allium beesianum, velmi ozdobný druh, který kvete pozdě v létě. Allium oreophilumje 15 -20cm vysoký česnek s bílou kulovitou cibulí, ze které vyrůstá několik úzkých čárkovitých šedozelených listů a asi 15cm vysoké, řídké, polokulovité, zářivě karmínově červené květenství. Kvete v červnu a červenci. Allium pulchellum má cibule s černě protkanými šupinami, čárkovitými, na okraji drsnými listy a s 30 -60 cm dlouhým stvolem s řídkým okolíkem, složeným z fialově červených květů na tenkých, nestejně dlouhých květních stopkách. Kvete v červnu až srpnu.

Čeleď:
Liliaceae - liliovité

Původ:
Česnek narcisokvětý pochází ze severoitalských Alp kde roste v kamenitých sutích, je znám ale i z Kavkazu. Allium beesianum pochází z provincie Jun-nan v jihozápadní Číně. Allium oreophilum pochází z Kavkazu a Allium pulchellum je původem z Alp a Balkánu.

Pěstování:
Rostlina vyžaduje teplé, slunné a suché stanoviště a je vápnomilná. Dostatek vápníku v půdě je důležitým předpokladem pěstování této rostliny. V drsnějším prostředí je ale choulostivá. A vyžaduje zimní ochranu. Při dostatečném množství vápníku v půdě lépe snáší přezimování. Cibule se na zimu nemusejí vyjímat ze země.
Nové fotografie rostlin