Zpět na seznam

Černýš luční

Melampyrum pratense

Detail
Kategorie Letničky
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů kopinaté, čárkovité
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné
Popis

Černýš luční je poloparazitickým druhem. Je to jednoletá bylina jejímž plodem je jednopouzdrá tobolka, pukající v břišním švu. Má elipsoidní tvar, na vrcholu je protažená v zobánek. Puká ještě v zeleném stavu a sesycháním chlopní jsou z ní semena rychle vypuzována. Oplodí je lysé, svraštělé, šedohnědé. Vytrvávající kalich sahá asi do poloviny plodu, je krátce brvitý. Plody jsou dlouhé asi 8 mm, široké asi 6 mm, obsahují dvě semena. Asi po dvaceti jsou sestaveny do hroznovitých plodenství.

Semena jsou úzce vejcovitá. Na bázi v místě pupku mají bílé, asi 2 mm dlouhé masíčko. Osemení je hladké, slabě až středně lesklé, světle hnědé. Masíčko záhy po vysemenění zasychá a tmavne. Semena jsou 5 mm dlouhá a 2,2 mm široká.

Klíční listy jsou podlouhlé, 10 - 12 mm dlouhé, na konci zaokrouhlené, naspodu klínovitě zúžené v krátký řapík, lysé. První listy jsou kopinaté, první pár je až čárkovitě kopinatý. Listy jsou na konci špičaté, naspodu klínovitě zúžené v řapík nebo ztenčené, mají zřetelnější střední žilku, jsou krátce pýřité. Listy jsou dlouhé asi 20 - 30 mm, první pár je o něco kratší.

Poloparazitický druh má sice zeleň listovou a je schopen asimilace, přesto ale příležitostně čerpá přísavkami na kořenech živiny z jiných druhů, rostoucích s ním ve společenstvu.

Čeleď:
Scrophulariaceae – krtičníkovité

Výskyt:
Je to proměnlivý druh, roste od nížin do hor ve světlých lesích, v křovinách a na lesních loukách a okrajích. Rostliny po usušení rychle černají.

Množení:
Druh se množí generativně semeny, která zrají od srpna do podzimu, brzy ztrácejí klíčivost.
Nové fotografie rostlin