Zpět na seznam

Černucha damašská

Nigella damascena

Foto: Černucha damašská
Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny od 20 cm do 40 cm
Barvy rostliny žlutá, modrá, fialová, bílá
Barvy listů zelená
Tvary listů čárkovité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny do vázy, skupinové výsadby
Popis

Černucha damašská má tobolky zvláštního tvaru. Jsou obklopené přeslenem niťovitých, mnohonásobně členěných listenů. Tím se pyšní především černucha damašská, jeden z asi 20 druhů rodu Nigella, rozšířeného ve Středozemí a v západní a Střední Asii.
Další druh černucha setá (Nigella sativa), tzv. černý kmín, pěstovaný už starými Asyřany v Mezopotámii a užívaná v potravinářství, upadá v zapomnění.
V současné době se často pěstuje kultivar ´Miss Jekyll´ s tmavomodrými květy na bohatě větvených, asi 50cm dlouhých vysokých lodyhách. Kultivar ´Persian Jewels´ je plnokvětý s květy různých barev, od bílé po tmavě fialovou. ´Transformer´ má květy žluté a tobolky zvláštního nafouklého tvaru. Zajímavý tvar tobolky mají i modrokvěté černuchy španělské.
Černucha damašská má 20 -40cm vysoké, vzpřímené, řídce větvené lodyhy, a listy 2 -3krát členěnými v čárkovité až niťovité úkrojky. Květy vyrůstají jednotlivě, okvětní lístky jsou široce vejčité, modré nebo bílé, nektariové lístky jsou dvoupyské. Květy kultivarů bývají často plnokvěté. Kvete od konce června do poloviny srpna.

Čeleď:
Hellaboraceae - čemeřicovité

Původ:
Černucha damašská pochází ze Středozemí.

Pěstování:
Černucha snese jakoukoli půdu i polohu, jen vlhko a deštivé počasí jí ničí. Semena se vysévají v březnu a v dubnu, nejlépe přímo na záhon po špetkách, na vzdálenost 20cm. Vzejdou po 14 - 20 dnech.

Množení:
Černucha se množí semeny.

Použití:
Černucha damašská je nejen krásná záhonová letnička, ozdobná za květu a zejména za plodu, ale především k řezu a k sušení. Sušené lodyhy s nafouklými tobolkami vydrží značně dlouho.
Nové fotografie rostlin