Zpět na seznam

Čechrava zahradní

Astilbe x arendsii

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny do 60 cm
Barvy rostliny červená, bílá, růžová, narůžovělá
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Tvary listů řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen
Požadavky rostliny polostín, stín, vlhko, kyselé půdy, propustné půdy, humózní půdy
Použití rostliny do vázy, solitéra, skupinové výsadby
Popis

Čechravy jsou vyslanci dálněvýchodní květeny v evropských zahradách, přestože stavba květenství a celkový vzhled nejsou pro Evropu příliš exotické. Vzhledem připomínají tužebníky nebo udatnu lesní. Jejich rodové jméno Astilbe má řecký původ má řecký původ a znamená nezářící, tedy matný.
Z asi 30 druhů čechrav se v zahradách pěstují především japonské, čínské a korejské druhy a hlavně jejich kříženci, sdružení v hybridogenní druh Astilbe x arendsii - čechrava zahradní. U čechrav převažují znaky druhů Astilbe astilboides a Astilbe davidii. Vysoké jsou kolem 60cm a mají vzpřímené, robustní laty. Na rozdíl od jiných čechrav snášejí i slunečnou polohu. Kultivary jsou bělokvěté (např. ´Diamant´), karmínově červené (´Cattleya´), rudé s bronzovými listy (´Fanal´), sytě růžové (´Else Schluck´) a další.
Menší, někdy až kobercovitý vzrůst mají čechravy čínské (Astilbe chinensis) a to zejména jejich kultivar ´Pumila´. Z vysokých druhů se pěstuje čechrava Thunbergova (Astilbe thunbergii), která má řídká květenství s převislými konci.
Čechravy jsou vytrvalé rostliny, zvolna se rozrůstající z polodřevnatých kořenů do širokých trsů nebo polykormonů. Mají přízemní, dlouze řapíkaté, 2 -3krát trojčetné listy a květonosné lodyhy nesoucí koncové mnohokvěté , rozvětvené a vzdušné květenství, z dálky připomínající pouťovou cukrovou vatu nebo jemnou krajku. Květy jsou pětičetné, korunní lístky čárkovité. Pokud chybějí, nahrazují je svou barevností tyčinky, kališní lístky a pestíky. Plod je tobolka.

Čeleď:
Saxifragaceae - lomikamenovité

Původ:
Čechravy pocházejí z Číny, Japonska a Koreje.

Pěstování:
Většina druhů a kultivarů vyžaduje aspoň částečný toulavý stín nebo polostín. Pokud jsou vysazeny na osluněném místě, je třeba je vydatně zalévat. Vyhovují jim humózní až rašelinné půdy s kyselou reakcí, někdy i jen čistá vláknitá rašelina.

Množení:
Čechravy se množí dělením trsů.
Nové fotografie rostlin